Fotowoltaika na balkonie – czy panele fotowoltaiczne w mieszkaniu w bloku to nowy trend?

Rosnące ceny energii elektrycznej jak również coraz wyższa świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, które pozyskują energię z promieni słonecznych. Najczęściej instalacje takie zakładane są przez właścicieli domów jednorodzinnych oraz przedsiębiorców, którzy korzystają z tzw. farm fotowoltaicznych. Nie da się jednak ukryć, że również mieszkańcy budynków wielorodzinnych chcieliby móc cieszyć się darmową i czystą energią. Czy jednak jest to możliwe? Czy fotowoltaika na balkonie jest dobrym pomysłem? Czy możemy zainstalować panele na balkonie i będą one efektywnie działać? Pora odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Fotowoltaika na balkonie – przepisy

Mówiąc o fotowoltaice w mieszkaniu w bloku nie sposób nie zacząć od najważniejszej kwestii a więc przepisów prawa, które dotyczą takiego rozwiązania. Czy możliwe jest zainstalowanie paneli tego typu? Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej jest to możliwe, musimy jednak dopełnić szeregu formalności. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest otrzymanie zgody na montaż takiej instalacji od właścicieli budynku. Musimy więc złożyć wniosek o pozwolenie do spółdzielni mieszkaniowej lub inwestora. Co ważne, zawrzeć należy w nim wytrzymałość balkonu. Informację o tym, że instalacja nie będzie miała wpływu na bezpieczeństwo możemy uzyskać zlecając ekspertyzę profesjonalnej firmie zajmującej się fotowoltaiką. Przedsiębiorstwa te często dokonują takiej analizy za darmo. Co zaś ze zgłaszaniem instalacji urzędowi miasta lub gminy? Na szczęście, w przypadku paneli na balkonie nie ma takiej konieczności.

Fotowoltaika w bloku na balkonie a dostawcy energii

Kolejna kwestią, którą należy poruszyć mówiąc o panelach słonecznych na balkonie jest kontakt z firmą energetyczną. Czy musimy zgłosić montaż takiej instalacji do swojego dostawcy energii? Podobnie jak w wielu innych przykładach – to zależy. Zacznijmy od instalacji off-grid czyli takiej, która nie jest podłączona do sieci energetycznej i nie przekazuje do niej nadwyżek wyprodukowanego prądu. W tym przypadku nie musimy informować dostawcy energii o posiadaniu takowej instalacji. Wydawać by się więc mogło, że jest to optymalne rozwiązanie. Aby jednak móc korzystać w pełni z instalacji off-grid musimy dysponować magazynem energii, co w przypadku niewielkich mieszkań w blokach jest dość problematyczne.
Możemy więc zdecydować się na standardową instalację podłączoną do sieci. W tym przypadku musimy poinformować o niej dostawcę energii w przypadku, gdy nasze panele fotowoltaiczne na balkonie posiadają napięcie niższe niż 110 kV i moc maksymalną na poziomie 0,8 kW lub powyżej. Zgłoszenie posiadanie fotowoltaiki na balkonie może wiązać się z koniecznością zmiany licznika na dwukierunkowy.

panel fotowoltaiczny

Czy fotowoltaika w mieszkaniu w bloku ma sens?

Wiemy już, że możemy zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie. Czy jednak jest to opłacalne? Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że powierzchnia na balkonie jest ograniczona co wymaga zastosowania mniejszych i lżejszych paneli. Jednocześnie muszą to być panele o największej wydajności. Mimo to, może nie udać nam się wyprodukować tak dużej ilości prądu jak ma to miejsce w przypadku instalacji na budynkach jednorodzinnych. Wynika to nie tylko z wielkości balkonu ale również możliwości położenia paneli. Najbardziej efektywne jest bowiem umieszczanie paneli pod kątem ok 35 stopni od strony południowej. Jak możemy się domyślać, nie każdy właściciel mieszkania dysponuje balkonem po tej właśnie stronie. Co więcej, panele fotowoltaiczne na balkonie montowane są najczęściej pod kątem 90 stopni. Wszystko to sprawia, że instalacja nie jest w stanie działać tak efektywnie jak tradycyjna, montowana na dachu budynku. Mimo to, instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu w bloku może być opłacalna, choć wydatek ten zwróci się nam dopiero po 10 latach od momentu zakupu. Decyzję taką trzeba więc dobrze przemyśleć.

Ceny instalacji

Mówiąc o opłacalności paneli na balkonie w bloku nie sposób nie wspomnieć o kosztach, jakie musimy ponieść by ją wykonać. Ceny instalacji tego typu wynoszą kilka tysięcy złotych. W przypadku takich instalacji najczęściej montuje się dwa moduły o łącznej mocy od 0,6 do 0,7 kW. Za takie rozwiązanie razem z montażem oraz niezbędnymi elementami takimi jak okablowanie czy elementy mocujące zapłacimy ok 4 tysięcy złotych. Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że posiadanie takiej instalacji fotowoltaicznej w swoim mieszkaniu może przynieść nam oszczędności w skali roku, które wynoszą ok 400-600 złotych. Potwierdzają się więc wcześniejsze wyliczenia, że zakup takiej instalacji zwróci się po około 10 latach.

Dofinansowania

Nie od dziś wiadomo, że osoby, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej mogą skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, dzięki którym inwestycja ta nie jest aż tak dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Czy jednak fotowoltaika w bloku na balkonie pozwala na ich otrzymanie? Niestety, nie mamy w tym temacie najlepszych wiadomości. Kupując panele fotowoltaiczne na balkon nie możemy skorzystać z programu Mój Prąd oraz Czyste powietrze. Wynika to z faktu, że przyznają one dotacje w przypadku zakupu i montażu paneli o łącznej mocy minimalnej wynoszącej 2 kW. Osiągnięcie takiej mocy na balkonie nie jest możliwe. Fotowoltaika w bloku na balkonie nie kwalifikuje się również do ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ jest ona przeznaczona dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jedyną opcją na zmniejszenie kosztów związanych z panelami fotowoltaicznymi na balkon jest kredyt na zakup instalacji PV, który oferowany jest przez niektóre banki. Kredyty te cechują się niższym oprocentowaniem.

Podsumowując, wykonanie fotowoltaiki na balkonie jest możliwe, jeśli jedynie otrzymamy zgodę od zarządcy budynku. Trzeba mieć jednak świadomość, że instalacja ta nigdy nie będzie tak wydajna jak panele dachowe. Niemniej jednak, dzisiejsze panele cechuje żywotność wynosząca nawet do 25 lat zaś sama inwestycja może zwrócić się już po 10 latach. Może więc być opłacalna.

Podziel się swoją opinią