Panele fotowoltaiczne, które pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych są coraz bardziej popularne. Obecnie możemy zauważyć je na znacznej części dachów budynków jednorodzinnych. Część osób, które również zdecydowało się na ich zamontowanie zastanawia się czy czyszczenie fotowoltaiki jest konieczne. Poza tym pojawia się również wiele pytań o to jak myć panele fotowoltaiczne, by nie zaszkodzić ich powierzchni. Wbrew pozorom nie jest to bowiem wcale zadanie łatwe. Dlatego też w naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Dzięki temu mycie fotowoltaiki nie będzie już miało przed tobą żadnych tajemnic i zrobisz to w odpowiedni, bezpieczny sposób.
Czy warto myć panele fotowoltaiczne?
Zacznijmy od odpowiedzi, na pytanie, które często pojawia się w sieci a mianowicie: czy warto myć panele fotowoltaiczne? Jak wiemy, jeszcze do niedawna producenci paneli przekonywali, że dbanie o ich czystość nie jest konieczne w normalnych warunkach atmosferycznych, ponieważ posiadają one warstwę samoczyszczącą i są w stanie usunąć nagromadzone na nich zabrudzenia np. podczas opadów deszczu. Szybko okazało się jednak, że nie jest to do końca prawdą a z upływem miesięcy a następnie lat na panelach fotowoltaicznych może pojawić się trwały osad składający się z kurzu, drobinek piasku, odchodów ptaków a nawet porostów. Takie zabrudzenia sprawiają, że promienie słoneczne nie przenikają do ogniw fotowoltaicznych lub robią to w znacznie ograniczonym stopniu. W związku z tym efektywność instalacji zmniejsza się. Dlatego też mycie fotowoltaiki jak najbardziej jest wskazane. Warto jednak w tym miejscu nadmienić, że musi być ono przeprowadzane umiejętnie, ponieważ wszystkie zarysowania, które mogłyby powstać np. pod wpływem szorowania lub chemii czyszczącej również mogą obniżyć efektywność naszej instalacji.
Czym myć panele fotowoltaiczne?
Wiemy już, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest jak najbardziej wskazane. Pora więc dowiedzieć się czym czyścić panele fotowoltaiczne, by im nie zaszkodzić. W tym miejscu warto nadmienić, że na rynku działa obecnie wiele profesjonalnych firm, które zajmują się czyszczeniem paneli PV stosując sprawdzone i bezpieczne środki. Wśród nich znajdziemy systemy mycia instalacji wykorzystujące dwa rodzaje filtrów: jonowo-kationowy oraz odwróconej osmozy. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów to gwarancja, że prace zostaną przeprowadzone w sposób bezpieczny dla naszej instalacji. Wiąże się to jednak również z dodatkowymi kosztami.
Czy więc możemy zdecydować się na czyszczenie paneli fotowoltaicznych przeprowadzane samodzielnie? Odpowiedź brzmi: jeśli mamy do nich swobodny dostęp jak najbardziej jest to możliwe. Musimy jednak używać odpowiednich środków. W znaczącej części przypadków, kiedy mycie paneli fotowoltaicznych odbywa się regularnie wystarczy nam jedynie destylowana woda oraz miękka gąbka. Jeśli zabrudzenia są poważniejsze do wody możemy dodać nieco płynu do szyb lub octu. Unikamy drapiących ściereczek, szczotek, silnych detergentów oraz środków, które zawierałyby drobinki mogące rysować powierzchni. Postępując tak na pewno nie uszkodzimy delikatnej warstwy paneli fotowoltaicznych.
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak często?
Mówiąc o tym jak myć panele fotowoltaiczne nie sposób nie wspomnieć również o tym jak często powinniśmy to robić. Opinie ekspertów na ten temat są zgodne. O wiele lepsze efekty osiągniemy, jeśli panele PV będziemy myć regularnie od początku ich posiadania niż decydując się na usuwanie starych, zaschniętych osadów. Dlatego też mycie fotowoltaiki warto przeprowadzać w miarę często. Dwa, trzy razy do roku to absolutne minimum. Wiele osób decyduje się na czyszczenie paneli przed rozpoczęciem wiosny a następnie oczyszczenie ich przed okresem zimowym. Jest to dobry pomysł, który może zagwarantować nam oczekiwane efekty. Pamiętajmy, że mycie paneli najlepiej przeprowadzać w dzień suchy i niezbyt słoneczny, ponieważ zbyt szybko wysychająca woda może pozostawić na ich powierzchni plamy i zacieki.
Mycie fotowoltaiki a żywotność paneli
Wiele osób obawia się, że mycie fotowoltaiki może wpłynąć niekorzystnie na żywotność paneli. Inne zaś uważają, że brak usuwania zanieczyszczeń może mieć bardzo podobny skutek. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie jak to jest naprawdę. Mówiąc najprościej – to zależy. Jeśli panele fotowoltaiczne nie będą w ogóle czyszczone musimy mieć świadomość, że już po kilku latach ich efektywność działania może być mniejsza. Niemniej jednak, jeśli będziemy przeprowadzać mycie fotowoltaiki w nieodpowiedni sposób z wykorzystaniem silnych środków czy szorowania również możemy im zaszkodzić i zmniejszyć ich efektywność oraz żywotność. Kluczowe znaczenie więc ma stosowanie sprawdzonych metod czyszczenia instalacji fotowoltaicznej lub korzystanie z usług profesjonalistów. Jeśli w taki właśnie sposób będziemy czyścić nasze panele – powinny nam z powodzeniem posłużyć przez długi czas bez utraty swoich właściwości.