Popularność ogrzewania podłogowego w naszym kraju ciągle rośnie i każdego roku wiele osób decyduje się na jego montaż. Wciąż jednak istnieją osoby, które się wahają co wynika z faktu, że wokół ogrzewania podłogowego narosło wiele nieprawdziwych opinii i mitów. Jeden z nich głosi, że na ogrzewaniu podłogowym możemy położyć jedynie płytki ceramiczne lub kamienne. Nie jest to jednak prawdą. Obecnie możliwości wyboru są znacznie szersze i nikogo nie dziwi już parkiet na ogrzewanie podłogowe.
Parkiet drewniany a ogrzewanie podłogowe – czy to dobry pomysł?
Faktem jest, że płytki ceramiczne i gresy zapewniają doskonałą przepuszczalność cieplną dzięki której ogrzewanie podłogowe może pracować wydajnie. Dlatego też kilkanaście lat temu, kiedy ta metoda ogrzewania stawała się w naszym kraju atrakcyjną alternatywą w większości pomieszczeń podłogę wykańczano właśnie płytkami. Stąd też wziął się wciąż pokutujący mit, że płytki ceramiczne to jedyny materiał jaki możemy zastosować. Nie odpowiada to wielu osobom, co jest całkowicie zrozumiałe. O ile w sezonie grzewczym płytki pozostają przyjemnie ciepłe, o tyle wiosną i latem są chłodne co może przeszkadzać nam w pomieszczeniach, w których chcemy zachować przytulność jak. Tymczasem nie do końca jest to prawdą. Co więcej, na przestrzeni lat poprawił się dostęp do lepszych materiałów izolacyjnych, pianek oraz folii.
Rozszerzyła się również oferta produktów, które możemy położyć na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Są to między innymi panele, terakoty oraz parkiet. I choć parkiet warstwowy na ogrzewanie podłogowe na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od tradycyjnej podłogi tego typu jest on w stanie zapewnić nam efektywność cieplną i skuteczne działanie ogrzewania. Jednym słowem, jeśli chcemy wykończyć podłogę w swoim domu drewnianym parkietem a przy tym posiadamy ogrzewanie podłogowe – jest to dobrym pomysłem, jeśli zadbamy o to, by zakupione przez nas materiały spełniały kilka podstawowych kryteriów. Jakich? O tym poniżej.
Jaki parkiet wybrać na ogrzewanie podłogowe?
Wiemy już, że wykończenie podłogi parkietem jest możliwe w przypadku ogrzewania podłogowego. Niemniej jednak, nie może być to pierwszy lepszy parkiet, który znajdziemy w sklepie budowlanym. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim, istnieją gatunki drewna o bardzo dużej gęstości, które mogą pochłaniać promieniowanie cieplne i znacząco obniżać efektywność ogrzewania w naszym domu. Wśród takiego drewna możemy wymienić np. buk. To jednak nie wszystko. Drugim problemem jest kurczliwość cieplna drewna. Pod wpływem ciepła wiele drewno wielu gatunków odparowuje wodę i kurczy się, by ponownie rozszerzyć się gdy temperatura spadnie lub zwiększa się wilgotność. Takie drewno, pochodzące np z klonu, jesiona czy drzew owocowych będzie pracowało co może sprawić, że na podłodze pojawią się wyraźne, nieestetyczne szczeliny lub płytki parkietu będą się odklejały. Nie należy również decydować się na parkiet, który wykonany został z litych klepek, ponieważ gorzej radzą sobie one z przepuszczaniem ciepła oraz są bardziej podatne na odkształcenia. Jeśli zależy nam na zdrowiu lepiej zrezygnować również z parkietów lakierowanych na rzecz olejowanych, ponieważ lakiery pod wpływem
Wiemy już jakiego parkietu nie wybierać. Na czym więc skupić się podczas poszukiwania idealnych materiałów? Przede wszystkim na wyborze parkietu wykonanego z odpowiedniego gatunku drewna. Powinien być trwały, odporny na odkształcenia a przy tym maksymalnie dobrze przewodzić ciepło. Jednym z dobrych wyborów jest z całą pewnością parkiet dębowy na ogrzewanie podłogowe. Nie jest to jednak jedyna opcja. Równie dobrze sprawdza się niezwykle popularne obecnie drewno estetyczne. Poza tym, poszukajmy informacji o tym, czy drewno wykorzystywane do produkcji parkietu na ogrzewanie podłogowe było odpowiednio suszone oraz sezonowane – jest to konieczne jeśli parkiet ma być trwały i nie odkształcać się w przyszłości.
Poza tym, wybierajmy parkiet warstwowy na ogrzewanie podłogowe. Czym różni się od tego, wykonanego z pojedynczych klepek drewna? Właśnie warstwami. Mówiąc najproście, parkiet warstwowy to sklejone ze sobą w ekologiczny sposób dwie lub trzy cieniutkie warstwy drewna, które mogą charakteryzować się różnymi parametrami. Wpływa to nie tylko na lepszą przepuszczalność ciepła, ale również zapobiega odkształceniom się płytek parkietowych. Przykładowo, dwie pierwsze warstwy mogą doskonale przepuszczać energię cieplną, zaś zewnętrzna, narażona na kontakt z czynnikami takimi jak wilgoć, zabrudzenia, tarcie – wyróżnia się twardością i możliwością cyklinowania.
Poszukując parkietu na ogrzewanie podłogowe pamiętajmy również, że warstwowe drewno, z którego został wykonany nie powinno być zbyt grube. Optymalna grubość płytek parkietowych wynosi od 8 do 15 mm grubości.
Cena parkietu na ogrzewanie podłogowe – ile kosztuje?
Wiesz już jaki parkiet na ogrzewanie podłogowe wybrać. Z pewnością jednak zastanawiasz się ile to kosztuje. Nie da się bowiem ukryć, że w dzisiejszych czasach cena jest czynnikiem, który ma dla wielu ogromny wpływ na podejmowane decyzje. Nie ma co ukrywać, parkiet na ogrzewanie podłogowe nie jest najtańszą opcją, jaką możesz wybrać. Wprost przeciwnie, należy do jednych z najdroższych. W zamian jednak otrzymujesz ponadczasową podłogę, która może posłużyć ci przez wiele lat.
Niemniej jednak, jeśli szukasz oszczędności postaw raczej na panele winylowe lub specjalne panele laminowane stworzone z myślą o ogrzewaniu podłogowym. Przejdźmy jednak do najważniejszego a więc odpowiedzi jak wygląda cena parkietu na ogrzewanie podłogowe? Za trójwarstwową deskę parkietową możemy zapłacić nawet 140 złotych za metr kwadratowy, choć istnieją również takie, które dostępne są za nieco ponad 100 złotych. Wszystko zależy oczywiście od tego, z jakiego drewna oraz ilu warstw wyprodukowany został dany parkiet.
Podsumowując, jeśli obawiasz się, że ogrzewanie podłogowe nie pozwoli ci cieszyć się przytulnym i pięknym wnętrzem, którego podłogę zdobi klasyczny parkiet możemy cię uspokoić. Na rynku dostępne są bowiem parkiety, które dostosowane są do potrzeb i wymagań ogrzewania podłogowego.