Wybierając sposób ogrzewania dla swojego domu jednorodzinnego powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wygodę jego użytkowania, ale również koszty związane z eksploatacją. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na ogrzewanie podłogowe na gaz. Nie ma w tym nic dziwnego. Ogrzewanie gazowe pozwala bowiem na wykorzystanie energii spalin co zmniejsza zużycie gazu. Sprawdźmy jednak jakimi opiniami cieszy się ogrzewanie podłogowe gazowe oraz co warto o nim wiedzieć.
Zanim przejdziemy do dokładniejszego opisu ogrzewania podłogowego gazowego chcielibyśmy zaznaczyć, że nazwa ta może dla wielu osób być myląca. Spora część z nich kiedy dowiaduje się o nim uważa bowiem, że czynnikiem grzewczym, który znajduje się w rurach ogrzewania jest właśnie gaz i dlatego nosi ono taką nazwę. Nic bardziej mylnego. W ogrzewaniu tym nośnikiem ciepła pozostaje woda. Różnica polega na tym, że źródłem ciepła, zamiast tradycyjnego kotła na węgiel jest piec gazowy.
Ogrzewanie podłogowe gazowe – wady i zalety
Jak każdy rodzaj ogrzewania tak również ogrzewanie podłogowe na gaz ma swoje mocne oraz słabsze strony. Wśród niewątpliwych zalet tego rozwiązania jedną z najważniejszych jest fakt, że wykorzystuje ono zjawisko promieniowania nie zaś konwekcji jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kaloryferów. Co to oznacza? Mówiąc najprościej – równoczesne i równomierne ogrzewanie całej powierzchni pomieszczenia a co za tym idzie mniejszy ruch powietrza oraz kurzu i alergenów. To jednak nie wszystko. Fakt, że wyższa temperatura znajduje się na dole, nie zaś w okolicy naszej głowy sprawia, że czujemy się bardziej komfortowo a powietrze nie jest przesuszone.
Drugim atutem ogrzewania podłogowego na gaz jest fakt, że pozwala ono w pełni wykorzystać przestrzeń ścian i jest bardzo estetyczne. Unikamy bowiem widocznych grzejników. Wśród mocnych stron ogrzewania gazowego nie sposób nie wymienić również możliwości odzyskiwania energii cieplnej ze spalin co umożliwia nam kocioł kondensacyjny. W przypadku tradycyjnych pieców energia ta jest po prostu “wypuszczana” przez komin. Co to oznacza? Spadek ilości spalanego gazu o nawet 20 procent, co w dzisiejszych czasach gdy wszyscy poszukujemy oszczędności – ma ogromne znaczenie.
Pora jednak wspomnieć również co nieco o minusach ogrzewania podłogowego na gaz. Wśród jednych z największych wad tego rozwiązania jest z całą pewnością fakt rosnących cen, które sprawiają, że nie jest to już metoda tak tania w eksploatacji jak jeszcze kilka lat temu. Nie możemy również zapominać, że mamy do czynienia z systemem rur grzewczych, które zanurzone są w jastrychowej posadzce. Oznacza to, że w przypadku jakiejkolwiek awarii jej kucie może okazać się konieczne a usunięcie usterki będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia remontu. Warto również zauważyć, że ogrzewanie podłogowe na gaz nie sprawdzi się jeśli zamierzamy wykończyć podłogi drewnem lub ozdobić je grubymi dywanami – mamy więc pewne ograniczenia co do aranżacji naszego wnętrza. Ogrzewanie podłogowe gazowe nie jest również opłacalne w przypadku niewielkich domów, których powierzchnia wymagająca ogrzewania nie przekracza kilkudziesięciu metrów. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że w części przypadków trudno jest dopasować kocioł na gaz o odpowiedniej mocy grzewczej i zdarza się, że jest ona zbyt duża. Dlatego niezwykle ważne jest wykonanie projektu przez doświadczonego specjalistę.
Ogrzewanie podłogowe gazowe koszt eksploatacji
Koszt eksploatacji ogrzewania podłogowego gazowego to kolejna niezwykle ważna kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę. Dla wielu osób to właśnie comiesięczne wydatki są bowiem czynnikiem decydującym o tym czy wybrać dany sposób ogrzewania. Ile więc musimy zapłacić by cieszyć się takim rozwiązaniem? Już wyjaśniamy. Wszystko zależy oczywiście od tego jak dużą powierzchnię zamierzamy ogrzewać oraz jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię. Na koszt eksploatacji wpływa również to z jakiego kotła gazowego korzystamy. I tak w przypadku tradycyjnych pieców gazowych musimy liczyć się z wydatkami rzędu 5-6 tysięcy złotych rocznie. Jeśli jednak wyposażymy się w kocioł kondensacyjny będą one niższe i wynoszą około 3500 do 4000 tysięcy złotych. Mowa w tym przypadku o domu, którego powierzchnia wymagająca ogrzewania wynosi ok. 100 metrów kwadratowych. Jak więc widać, ceny wciąż pozostają umiarkowane w porównaniu do znacznie rosnących cen węgla. Nic więc dziwnego, że wiele osób zainteresowanych jest gazowym ogrzewaniem podłogowym.
Ogrzewanie podłogowe gazowe – opinie użytkowników
Mimo to ogrzewanie podłogowego gazowe ma bardzo dobre opinie wśród użytkowników, którzy doceniają jego efektywność. Jest w stanie zapewnić odpowiednie dogrzanie pomieszczeń również w trakcie mroźnych dni. Co więcej, sprawia, że podłoga jest bardzo przyjemna i miła w dotyku a mieszkanie wydaje się być przytulne i ciepłe. Sporą zaletą ogrzewania podłogowego gazowego jest również jego czystość. Osoby korzystające z kotła kondensacyjnego nie muszą martwić się o usuwanie popiołu czy sadzy. Co więcej, jeśli korzystają z sieci gazociągowej nie interesuje ich również uzupełnianie zbiornika – jest to więc spora wygoda i oszczędność czasu.