Jak i kiedy sadzić bukszpan? Sadzenie z gałązki, w donicy i na żywopłot

Bukszpan to bardzo popularna roślina krzewiasta, która pozostaje zielona również na zimę. Bardzo często stanowi ozdobę naszych ogrodów w formie żywopłotów lub krzewów przyciętych w kule lub inne fantazyjne kształty. Co ciekawe, bukszpan możemy uprawiać również w donicy, aby stanowił roślinę ozdobną w domu lub na tarasie. Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, aby krzew dobrze się rozwijał musi zostać odpowiednio posadzony. Dlatego też przygotowaliśmy krótkie zestawienie najważniejszych informacji na temat tego jak sadzić bukszpan. Okazuje się bowiem, że w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć nasze postępowanie powinno być nieco inne.

Jak sadzić bukszpan z gałązki?

Bardzo częstą metodą uprawy bukszpanu jest pozyskanie sadzonki za pomocą obcięcia gałązki, która jest niezdrewniała i ma szansę się ukorzenić. Gałązki takie najlepiej jest pozyskiwać w sierpniu, kiedy jest to najmniej inwazyjne dla rośliny. Jak sadzić bukszpan z gałązki? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Sadzenie bukszpanu przy wykorzystaniu tej metody rozpoczynamy od obcięcia pędu o długości około 10 cm a następnie zanurzamy go w ukorzeniacz. Tak przygotowaną gałązkę wsadzamy do pojemnika wypełnionego piaskiem i torfem. Warto zadbać o to, by odczyn podłoża był lekko kwaśny – pozytywnie wpłynie to na rozwój naszej sadzonki. Początkowo możemy również okryć gałązkę folią by zapewnić jej odpowiednią wilgotność i warunki do ukorzenienia się. Dopiero po upływie kilku miesięcy możemy zastanowić się nad przesadzeniem naszej sadzonki bukszpanu. Kiedy sadzić ją w glebie? Optymalnym czasem jest koniec lata.

krzak bukszpanu w lecie

Jak sadzić bukszpan w donicy?

Jak wiemy bukszpan wcale nie musi być rośliną ogrodową i z powodzeniem możemy uprawiać go również w donicy by stanowił ozdobę naszego balkonu, tarasu czy nawet wnętrza domu. Jak sadzić bukszpan w donicy? Oto najważniejsze zasady. Przede wszystkim musimy pamiętać, że najlepszym podłożem dla bukszpanu w pojemniku jest mieszanka torfu, gliny oraz piasku, którą dodatkowo powinniśmy wzmocnić kompostem. Bukszpan w donicy potrzebuje bowiem znacznie większego bogactwa organicznego niż ten sadzony do gruntu. Kiedy sadzić sadzonki bukszpanu do donic? Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia jeśli roślina będzie wewnątrz i jest dobrze ukorzeniona – z powodzeniem możemy zrobić to w każdym momencie roku.

Jak sadzić bukszpan na żywopłot?

Żywopłot z bukszpanu to bardzo popularne i estetyczne rozwiązanie pozwalające cieszyć się całorocznie zielonym ogrodzeniem. Aby jednak wyglądał efektownie niezbędne jest odpowiednie posadzenie roślin. Jak sadzić bukszpan na żywopłot? Przede wszystkim należy robić to w odpowiednim momencie. W przypadku sadzonek, które pozyskaliśmy sami najlepszym czasem na sadzenie bukszpanu jest jesień. Jeśli jednak posiadamy sadzonki w pojemnikach, których korzenie otoczone są bryłą ziemi (takie zaleca się do tworzenia żywopłotów z bukszpanu) możemy sadzić je przez cały okres wegetacyjny rośliny. Sadzenie bukszpanu na żywopłot zaczynamy od spulchnienia gleby na głębokość ok 20 cm. Następnie wykopujemy płytki rowek lub otwory. Na metr żywopłotu potrzebujemy ok 15 sadzonek, które należy umieścić w równych odległościach.

krzak bukszpanu w ogrodzie

Jak sadzić bukszpan na kule?

Kolejnym bardzo ciekawym sposobem na ozdobienie ogrodu jest wykonanie kuli z bukszpanu. Odpowiednio przycinany krzew może stworzyć naprawdę ciekawy efekt, który przykuje spojrzenia. Jednak również i tu, tak samo jak w przypadku żywopłotu ważne jest nie tylko cięcie, ale również umiejętne posadzenie rośliny. Sprawdźmy więc jak sadzić bukszpan na kule. Najlepszym terminem na sadzenie bukszpanu na kule jest przełom lata i jesieni. W glebie wykonujemy otwory wielkości doniczki, w której znajdowała się sadzonka lub nieco większe. Glebę warto wymieszać z kompostem a po posadzeniu rośliny obficie ją podlać.

Jak gęsto sadzić bukszpan na obwódki?

Obwódki, czyli niższe od żywopłotu ogrodzenia z bukszpanu tworzymy w bardzo podobny sposób co żywopłot. Różnica polega jedynie na gęstości sadzenia roślin. Jak gęsto sadzić bukszpan na obwódki? Odpowiedź jest prosta. O ile w przypadku żywopłotów na metr długości żywopłotu wystarczy nam ok 10 sadzonek, o tyle w przypadku obwódek powinno być ich co najmniej piętnaście. Dodatkowo, aby dodatkowo zagęścić obwódkę warto sadzić je blisko siebie w dwóch rzędach. Dzięki temu uzyskamy doskonałą gęstość i piękny wygląd bukszpanowego ogrodzenia.

Z czym sadzić bukszpan?

Jeśli chcemy aby bukszpan był prawdziwą ozdobą naszego ogrodu warto nadać mu wyrazu i charakteru poprzez posadzenie innych roślin, które będą jego doskonałym uzupełnieniem a jednocześnie nie wpłyną negatywnie na rozwój krzewu. Z czym sadzić bukszpan? Wśród najczęściej pojawiających się propozycji możemy znaleźć między innymi inne krzewy ozdobne, które są bardziej kolorowe – mowa tu na przykład o różach, hortensjach czy berberysie. Bukszpan doskonale czuje się i wygląda również w towarzystwie bylin, iglaków a także rozłożystych drzew owocowych. Słowem, mamy naprawdę sporo możliwości stworzenia ciekawej aranżacji ogrodu.

Podziel się swoją opinią