Tradycyjna kabina prysznicowa powoli zostaje wypierana przez prysznic bez brodzika z odpływem liniowym. Zajmuje on mniej miejsca, zdecydowanie bardziej efektownie się prezentuje, a w dodatkowy łatwiej utrzymać go w czystości. Dzięki rezygnacji z brodzika o wiele łatwiej zaaranżować przestrzeń do kąpieli o dowolnym kształcie oraz wielkości nawet w trudno dostępnym miejscu. Poznajmy 3 powody, dla których warto postawić na odpływy liniowe.
Odpływ liniowy – co to jest?
Odpływy liniowe to sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody z pomieszczenia. Nowoczesna wersja odpływu punktowego powszechnie znanego jako kratka odpływowa coraz częściej montowana jest w naszych łazienkach. Woda spływa bowiem do ukrytego w podłodze lub ścianie odpływu liniowego, a stamtąd dostaje się do kanalizacji.
Takie typ odpływu ma mnóstwo atutów, jak chociażby niewielki rozmiar i dyskretny wygląd. Jedynym widocznym jego element jest bowiem ruszt, zazwyczaj pełniący funkcję dekoracyjną. Największą popularnością cieszą się modele wykonane ze stali nierdzewnej, które dostępne są w wersji matowej oraz błyszczącej. W ofertach producentów armatury łazienkowej występują także odpływy liniowe w różnych wzorach i kolorach.
Prysznice bez brodzika, czy też kabiny walk-in to rozwiązania wykorzystywane w szczególności w minimalistycznych oraz nowoczesnych łazienkach. Można je często zauważyć również tam, gdzie każdy wolny centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Ostatnio modne stały się również odpływy liniowe wyposażone w oświetlenie LED, które tworzą w łazience niesamowity klimat.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpływu liniowego?
Wybór odpływów liniowych jest dosyć spory, dlatego mając małe pojęcie na ich temat nietrudno o zakup przysłowiowego bubla. Wysoka cena w tym przypadku niekoniecznie może świadczyć o solidności produktu. Dużo ważniejsze są jego parametry techniczne. Trzeba postawić przede wszystkim na jakość, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii. Wybrany model powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję i wyglądać jak nowy pomimo upływu czasu. Warunki te spełniają zestawy ze stali nierdzewnej, które nie odbarwiają się i cechują wysoką odpornością na rdzę.
Kolejną ważną kwestią jest wysokość. Odpływ o niewielkim metrażu zdecydowanie łatwiej zmieścić w podłodze. Standardowa głębokość rynny to około 12 centymetrów, ale na rynku dostępne są także modele o innych parametrach. Ważna jest także liczba nóżek montażowych, gdyż im jest ich więcej, tym lepsza jest stabilność odpływu.