Kiedy sadzić dalie i mieczyki? Praktyczne sadzenie

Dalie i mieczyki to bardzo piękne kwiaty, które mają bardzo wiele odmian. Różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami są nie tylko w kolorach kwiatów, ale też w terminach ich kwitnienia. Dlatego wybierając konkretne odmiany, warto wziąć to pod uwagę.

Zarówno mieczyki jak i dalie mogą kwitnąć w różnych terminach, przy czym wiele zależy od tego kiedy zostały posadzone. Na ogół te rośliny rozpoczynają kwitnienia w lipcu i kwitną aż do samego października. Generalnie to wyjątkowe rośliny, które mogą zdobić nasz ogród przez całe lato.

Kiedy sadzić dalie i mieczyki?

Kiedy sadzimy mieczyki i dalie ? Generalnie wiosną, ale terminy są nieco inne. Mieczyki można już sadzić od połowy kwietnia do początku maja. Nieco później sadzimy dalie, bo w drugiej połowie maja.

Kiedy sadzić mieczyki i dalie ? Dalie są roślinami, które lubią słońce. Podobnie mają mieczyki. Dlatego wybieramy ciepły i słoneczny dzień na sadzenie tych pięknych kwiatów. Dalie wyjątkowo są wrażliwe na zmiany temperatury. Dlatego patrząc na aurę danego roku, warto upewnić się, że w maju jest już ciepło i można posadzić te różnokolorowo kwitnące kwiaty.

Jak sadzić dalie i mieczyki?

Sadzenie dalii

Dalia ogrodowa występuje w różnorodnych formach i barwach kwiatów. W Polsce ich potoczną nazwą są Georginie lub Wielgonie. Mamy dalie pomponowe, kaktusowe, peoniowe, kuliste, czy o pojedynczych kwiatach. Mogą mieć wysoki i wzniosły pokrój lub karłowaty.

Niektórzy sadzą cebule dalii już pod koniec kwietnia w doniczki i dopiero jak zaczynają pięknie wyrastać, to przesadzają je do gruntu. A można już w drugiej połowie mają cebule sadzić bezpośrednio do gruntu. Nie ma to znaczenia. Dalie nie są roślinami trudnymi w uprawie. Niemniej jednak są to kwiaty ciepłolubne i na zimę ich cebule muszą być przechowywane w miejscu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera np. w garażu lub piwnicy.

Dalie kochają słońce. Z tego też względu dobrze rosną na słonecznym miejscu. Nie lubią gleby podmokłej, a gdy taką mamy w naszym ogrodzie, to warto posadzić je na wzniesieniu.

Przed sadzeniem warto podłoże zasilić wcześniej przygotowane dla nich miejsce kompostem lub żyznym podłożem. Dlatego warto dla nich wykopać większe dołki i dodać na dno kompostu. Dalie uprawiane w doniczkach, delikatnie wyjmujemy z pojemnika i przesadzamy do gruntu.

W przypadku nowych kłączy (karp), w wykopanym dołku z kompostu układamy niewielki stożek, a wokół niego układamy kłącza. Kłącza powinny mieć od 2 do 4 bulw oraz kawałek łodygi, to gwarantuje, że roślina się przyjmie. Po posadzeniu zasypujemy dołek i podlewamy.

biala dalia

Sadzenie mieczyków

Mieczyki nazywane są potocznie tez gladiolami. Gladiole są w przeróżnych kolorach: białe łososiowe, żółte, zielone, czerwone, bordowe, niebieskie, pomarańczowe oraz różowe. Mieczyki jesienią należy również wykopać i przechowywać w cieplejszym miejscu, taka jak dalie.

Mieczyki zawiązują się dopiero po posadzeniu bulw, a nie jak narcyze, tulipany, czy hiacynty jeszcze w stadium cebuli. Dlatego nieraz źle wyglądające bulw, mogą pięknie zakwitnąć. O ile odpowiednio o nie zadbamy. Sadzimy je na głębokości trzykrotnej wielkości bulwy, czyli może to być mniej więcej 6 cm. Możemy dołki również zasilić kompostem. Gdy sadzimy Gladiole w okresie suszy, to warto pamiętać o ich podlewaniu. Wysokie odmiany mieczyków wymagają podpór. Dlatego w ogrodzie nie sadzimy ich na pierwszym planie. Na ogół można posadzić je pod płotem. Na ogół dobrze prezentują się w grupach, dlatego warto sadzić je po kilka sztuk. Gdy sadzimy mieczyki, zwróćmy uwagę na ustawienie cebuli. Stożek powinien być do góry, a zawiązki korzeni do dołu.

Mieczyki lubią słoneczne i osłonięte miejsca. Ale też dobrze radzą sobie w półcieniu. Gleba żyzna, próchniczna i półprzepuszczalna do przepuszczalnej. Gdy sadzimy mieczyki na glebach gliniastych, to wykopujemy głębsze i szersze dołki i część uzupełniamy dobrą ziemią kwiatową. Warto też dno dołka nieco spulchnić.

mieczyk

Jak gęsto sadzić dalie i mieczyki?

Jak gęsto sadzić dalie?

Na wierzchu rozkładamy kompost i całość wyrównujemy grabiami. Bulwy dali sadzimy w odległości od 25 cm do 60 cm. Odmiany karłowate sadzimy gęściej. Natomiast te wysokie sadzimy co 60 cm. Wykopujemy dołek o głębokości 5-7 cm i umieszczamy w nim bulwę dalii. Następnie przysypujemy ziemią.

Jak gęsto sadzić mieczyki?

Najpierw przekopujemy głęboko ziemię ogrodową. Możemy ją wymieszać z żyznym podłożem, gdy jest bardzo zbita lub ziemią liściową. Możemy dodać nieco kompostu i całość przekopać. Bulwy mieczyków wkopujemy na głębokość około 10 cm. Mieczyki sadzimy w odstępach co 25- 30 cm od siebie. Zbyt płytko zakopane bulwy, mogą powodować późniejsze przewracanie się roślin.

Podziel się swoją opinią