O czym pamiętać planując ogrzewanie podłogowe? Praktyczne porady i najczęstsze błędy

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które jest stosowane od wielu lat. Główną jego zaletą jest komfort cieplny, jaki możemy odczuwać chodząc po ogrzanej podłodze, np. w łazience. O czym pamiętać planując ogrzewanie podłogowe i jakich błędów nie popełniać? Podpowiadamy

Ogrzewanie domu to bardzo ważna kwestia, którą należy przemyśleć najlepiej przed rozpoczęciem budowy. Obecnie na rynku istnieje duża różnorodność sposobów ogrzewania domu. Różnią się one zasadą działania oraz kosztem, jaki trzeba ponieść instalując w swoim domu dany rodzaj. Mimo nieco wyższych kosztów, szczególnie w eksploatacji, ogrzewanie podłogowe, jako jeden ze sposobów ogrzewania, jest wybierane stosunkowo często.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Działanie ogrzewania podłogowego polega na ułożeniu pod posadzką kabli grzewczych, mat lub folii grzejnych. Przepływający przez nie prąd powoduje ich nagrzanie i wydzielanie ciepła przekazywanego przez podłogę do pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe może funkcjonować jako główne ogrzewanie domu lub jako uzupełnienie innych systemów grzewczych w budynku. W związku z tym instalowane jest w sypialni, salonie, czy jadalni, ale najczęściej jedynie w kuchni, łazience i przedpokoju.

Ogrzewanie podłogowe ma zwykle intuicyjny i łatwy w obsłudze system sterowania, często z podziałem na poszczególne pomieszczenia, dzięki czemu możemy dostosować działanie ogrzewania dla każdego pomieszczenia oddzielnie.

Dużą zaletą ogrzewania podłogowego, rekompensującą koszty energii, jakie zużywa, jest brak kosztów corocznych przeglądów i konserwacji instalacji oraz bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych. Co więcej, podłączenie tego rodzaju ogrzewania do instalacji fotowoltaicznej może skutecznie obniżać rachunki.

Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierną dystrybucję ciepła w pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że pomieszczenie wypełnione jest przyjemnym ciepłem, które jednocześnie nie oznacza, że stopy dotykają gorącej lub parzącej podłogi. Można bez problemu chodzić po takiej powierzchni nawet bosymi stopami.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Najprostszy podział ogrzewania podłogowego polega na rozróżnieniu na:

  • kable grzejne – składają się z żyły grzejnej, izolacji, ekranu i osłony; są idealne pod płytki ceramiczne, kamień naturalny, posadzkę drewnianą, z laminatu lub nawet wykładzinę dywanową (samoregulujące przewody grzejne)
  • maty grzewcze – to maty z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim przewodem grzejnym; idealne pod płytki ceramiczne lub kamień naturalny
  • folie grzejne – to płaskie druty aluminiowe zatopione w poliestrowej folii sprzedawane w modułach, które można przycinać na żądaną długość.

Zwykle maty i folie grzejne są droższą opcją niż kable grzejne. Z tego powodu są też rzadziej stosowane.

publikacjacom_03_studiodomu_ogrzewanie_podlogowe-zdjecie-2

Najczęstsze błędy związane z ogrzewaniem podłogowym

Najwięcej błędów dotyczy instalacji tego rodzaju ogrzewania. Dlatego kluczowe jest zaprojektowanie systemu i przebiegu instalacji. Trzeba wówczas wziąć pod uwagę  nie tylko powierzchnię pomieszczenia, czy zapotrzebowanie na ciepło, ale także rodzaj wykończenia podłogi (płytki, deski, wykładzina). O czym więc należy pamiętać, by nie popełniać błędów?

1. Przygotowanie podłoża

Ważne jest, by podłoże pod instalację ogrzewania podłogowego było równe i oczyszczone. To pozwoli na lepsze i skuteczniejsze przyleganie izolacji termicznej.

2. Izolacja termiczna

Powinna mieć odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu podłoga będzie przenosić założone obciążenia i tłumić dźwięki uderzeniowe.

3. Odpowiednia dylatacja

Dylatacja to przerwa, która gwarantuje poprawne wykończenie wierzchniej warstwy podłogi. Ponieważ ogrzana powierzchnia pracuje wraz z położonymi na nią np. płytkami, należy zadbać o to, by z czasem nie zaczęły one pękać. W tym celu wystarczy oddzielić wierzchnią warstwę wykończeniową, np. płytki ceramiczne, od ściany za pomocą fugi. Dylatacja jest konieczna także w dużych pomieszczeniach na podzielenie ich na mniejsze części.

4. Dobór materiału na wykończenie posadzki

W ostatnim czasie na rynku funkcjonują instalacje ogrzewania podłogowego pozwalające na pokrycie jej niemal każdym materiałem wierzchnim. Trzeba mieć jednak na uwadze, że różne materiały mają różny wskaźnik oporu termicznego. Inną wartość ma drewno, a inną płytki ceramiczne – może się więc okazać, że instalacja jest źle dobrana i pomieszczenia są niedogrzane lub temperatura na powierzchni podłogi jest tak wysoka, że uszkadza panele drewniane.

5. Próba szczelności

Przeprowadzenie próby szczelności powinno być wykonane zawsze po ukończeniu instalacji. Jej wyniki należy zapisać w specjalnym protokole próby. W przyszłości może to być podstawa do uzyskania gwarancji w przypadku wykrycia nieprawidłowego działania ogrzewania.

6. Wstępne wygrzewanie

Należy również pamiętać o wstępnym wygrzaniu posadzki. Nie można uruchamiać instalacji od razu po wylaniu jastrychu, ale należy poczekać do zakończenia okresu wiązania wylewki (około 21 dni).

7. Automatyka i sterowanie

Warto wybierać takie instalacje, które pozwalają ustawianie różnych stref czasowych dla różnych trybów pracy w tygodniu i w weekend. Dzięki temu system będzie zużywał mniej energii, a jednocześnie zagwarantuje ogrzanie poszczególnych pomieszczeń na pożądanym poziomie w określonym czasie.

8. Zakrywanie instalacji meblami

Ostatnim, choć nie mniej ważnym problemem jest zakrywanie powierzchni z ogrzewaniem podłogowym meblami, kanapami, szafkami, komodami lub zabudową stałą. Jeśli w łazience zakładasz ogrzewanie podłogowe, wówczas zaplanuj je tylko w tych miejscach, gdzie poruszasz się po podłodze – nie może ono być zamontowane pod wanną, prysznicem ani szafkami bezpośrednio dotykającymi podłogi. Podobnie sytuacja wygląda np. w salonie – na podłodze z ogrzewaniem podłogowym można postawić szafki, kanapy i fotele, ale jedynie z nóżkami, co gwarantuje zachowanie odpowiedniej przestrzeni między podłogą, a meblem, gdzie powietrze będzie mogło krążyć. W innym wypadku energia pochodząca z ogrzewania będzie skierowana na meble, co może uszkadzać i je, i samą instalację.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to instalacja trwała i gwarantująca komfort na lata. Trzeba jednak zwrócić uwagę na podstawowe zasady montażu, by wykonana instalacja nie okazała się drogim problemem. Stosuje się je zwykle w kuchni, łazience, przedpokoju, ale także w sypialni czy w salonie.

Podziel się swoją opinią