Funkia potocznie nazywana hostą jest bardzo popularną byliną, ze względu na jej piękne i wybujałe liście oraz możliwość sadzenia jej w zacienionych częściach ogrodu. Często sadzona jest jako roślina okrywowa np. pod konarami drzew i krzewów lub w zacienionej części ogrodu.
Funkia jest łatwa w uprawie, ponieważ nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów oraz zmagań z nawożeniem i odpowiednio dobranym podłożem. Ponadto jej liście są odporne na wszelkiego rodzaju szkodniki i choroby. Hosty posiadają dość ciekawe ubarwienie oraz piękne i kształtne rozłożyste liście o dużych gabarytach. Zatem wygoda i estetyka zdecydowanie przemawia za tą rośliną. Hosta pochodzi ze wschodniej części Azji, a dokładnie z Chin, Korei, Japonii i Indii. Tam właśnie rośnie w swoim naturalnym środowisku.
To dość wytrzymała roślina, która zaaklimatyzowała się niemal na całym naszym globie. Funkia jest bardzo odporną i wytrzymałą rośliną. Ponadto posiadamy wiele gatunków host, które charakteryzują się ciekawymi wzorami na dość gęstych i wyrośniętych liściach. Najpopularniejsza w Polsce jest funkia ogrodowa, cechująca się pięknymi walorami dekoracyjnymi.
Funkie kiedy sadzić? Terminy sadzenia
Kiedy można sadzić funkie ? W zależności od rozwoju rośliny. Kiedy sadzić kłącza hosty ? Otóż najlepiej sadzić wiosną na przełomie kwietnia i maja. Rośliny posadzone w tym terminie szybko się rozrosną. Kolejnym terminem jest sadzenie funkii jesienią. Wtedy najlepszym terminem jest wrzesień. Dzięki temu zdążą zaaklimatyzować się przed zimą.
Rozwinięte z kłączy osobniki można wysadzać późną wiosną lub nawet latem. Warto przy tym wiedzieć, że tę roślinę można przesadzać, ale niezbyt często. Ta zasada dotyczy szczególnie już dorosłych osobników.
Od czerwca do sierpnia nasza roślina kwitnie i możemy spodziewać się białych lub fioletowych kwiatków skupionych w jednostronne kwiatostany.
Funkia sadzenie – jak sadzić?
Ukorzenione hosty sadzimy w dołku 2-3 razy większym niż zakupione doniczki. Kłącza funkii układamy w dołku i zasypujemy substratem torfowym wymieszanym z ziemią ogrodową. Na koniec podlewamy.
Jak sadzić kłącza funkii?
Funkia lubi towarzystwo. Dlatego najlepiej sadzić ją w grupach po kilka osobników np. cztery. Roślina ta z biegiem lat bardzo się rozrasta i z tego względu trzeba zapewnić jej dużo miejsca.
Hosta nie posiada szczególnych wymagań. Niemniej jednak podłoże powinno być lekko kwaśne i żyzne. Lubi zacienione miejsca, gdzie nie ma zbyt wiele promieni słonecznych. Mamy wiele odmian funkii o różnych odcieniu i zabarwieniu liści. Należy pamiętać, że im roślina ma jaśniejsze liście, tym bardziej narażona jest na promieniowanie słoneczne. Nie wolno jej przesuszać, wiosną można nawozić, aby rosła piękna i bujna.
Funkie – gdzie sadzić?
Nie tolerują sadzenia przy zbiornikach wodnych. Dlatego te miejsca w szczególności odpadają. Najlepiej sadzić je na glebach żyznych, lekko kwaśnych i lekko wilgotnych. Najlepszym miejscem jest półcień lub cień o świetle dość rozproszonym. Można je z powodzeniem sadzić w najbardziej problematycznych częściach ogrodu, gdzie jest mało światła i nic tam nie chce wyrosnąć np. pod dużymi drzewami, czy rozłożystymi krzewami.
Funkia lubi ziemię próchniczną i przepuszczalną. Podłoże wilgotne, ale nie mokre. Stanowiska o mniej żyznej glebie warto zasilać torfem, obornikiem lub kompostem.
Jak gęsto sadzić funkie?
Mamy wiele odmian funkii. Wśród z nich są odmiany bardzo rozłożyste, jak i mniejsze. Dlatego sadząc hostę w ogrodzie, należy mieć świadomość, że ona się rozrośnie. Generalnie funkie sadzimy co 30-60 cm w zależności od odmiany.
Z czym sadzić funkie?
Funkia może rosnąć jako soliter. Aczkolwiek te byliny lubią towarzystwo. Na ogół można je sadzić z innymi hostami. Dla urozmaicenia rabaty warto je posadzić z roślinami, które wyeksponują ich piękne liście. Dlatego warto je dobierać z innymi bylinami na zasadzie kontrastu.
Na stanowiskach zacienionych można je łączyć z rodgersją kasztanowocolistną lub tawułą Arendsa. Na mniej cienistych miejscach można ją łączyć z trawami ozdobnymi o kępkowym pokroju.
Na ogół funkie sadzimy wśród roślin o delikatnej strukturze na tle, których funkia będzie prezentowała się w całej swojej krasie. Dobrym towarzystwem dla host będzie przewrotnik miękki, czy jasnota plamista. Hosta dobrze się czuje również w towarzystwie paproci i kocimiętki.
Hosty doskonale czują się w towarzystwie takich krzewów jak rododendrony, czy azalie. Jesienią ich złociste liście efektownie prezentują się na tle czerwonych i pomarańczowych liści innych roślin. Można je również łączyć z szaro- sinymi barwami iglaków.
Na rabatach funkia jest rośliną dominującą. Obecnie dość popularnym jest rozwiązaniem w ogrodach naturalistycznych, w stylu leśnym, a nawet nowoczesnych. Efektownie prezentuje się na tle betonowych elewacji, jak i drewnianych aranżacji.
Funkia w pojemnikach
Hosty nie tylko sadzimy do gruntu, ale też możemy ustawić je w dużych donicach i skrzyniach w tarasowych i balkonowych aranżacjach.
Warto zestawić je z roślinami sezonowymi, które radzą sobie w podobnych warunkach. Głownie stawiamy je w miejscach zacienionych i możemy zestawić z niecierpkiem, bluszczem lub hortensjami. Atrakcyjnie wygląda z czerwonolistnym klonem palmowym, czy egzotycznymi bambusami.