Kiedy i jak sadzić pelargonie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Pelargonie są jednymi z najpopularniejszych kwiatów, które wiosną i latem ubarwiają nasze balkony, okna i tarasy. Mamy ich wiele gatunków, więc jest w czym wybierać. Najbardziej znane odmiany, które od wielu lat królują na naszych balkonach i tarasach to pelargonia bluszczolistna, wielokwiatowa i rabatowa. Ostatnim krzykiem sezonowym jest również pelargonia angielska, charakteryzująca się większymi i obfitymi kwiatami o dość ciekawym ubarwieniu. 

Niemniej, aby cieszyć się ich walorami od wiosny do jesieni, należy zadbać o ich odpowiednie warunki uprawy. Zatem warto zapoznać się z naszym poradnikiem, aby nasze kwiaty rosły piękne i zdrowe.

Kiedy sadzić pelargonie?

Pelargonie na ogół sadzimy z sadzonek. Można je właściwie już wsadzać do skrzynek wiosną, gdy ryzyko przymrozków jest już znikome. Większość gatunków sadzi się od połowy maja.

Kiedy sadzić pelargonie po zimie?

Najlepszym terminem jest druga połowa maja. Niemniej jednak można to już zrobić w kwietniu i pomału hartować nasze rośliny. W pogodne dni wystawiamy je na zewnątrz, a na noc wkładamy z powrotem do środka.

Jak sadzić pelargonie?

Najpierw zaczynamy od wyboru pelargonii. Jak długo będą one kwitły i się utrzymają, w dużej mierze zależy od stanu i jakości samych sadzonek. Wybieramy rośliny zdrowe, które nie mają widocznych uszkodzeń. Warto przy tym przyjrzeć się liściom. Nie powinny mieć żadnych przebarwień i szkodnik np. małych czarnych kropek. Przy tym warto też obejrzeć bryłę korzeniową. Zdrowe korzenie są jasne, dobrze rozwinięte, bez żadnych plam i zgnilizny.

Kiedy i jak sadzić pelargonie na balkonie?

Kiedy można sadzić pelargonie na balkon ? Otóż najlepszym okresem jest maj.  Jak sadzić pelargonie w donice. Najlepiej  wybrać ich odpowiednie rozmiary. Na balkon powinna być doniczka co najmniej 20 cm średnicy. Tak, by roślina miała w miarę dużo miejsca do rozwoju. W doniczce powinny być otwory. Gdy ich nie ma, to należy je dorobić. Otwory można wywiercić wiertarką z cienkim wiertłem lub nagrzanym śrubokrętem.

Do pelargonii możemy wybrać ziemię ogrodową o odczynie obojętnym (6-7 pH). W sklepie ogrodniczym możemy zakupić odpowiednie podłoże do roślin balkonowych, posiadające w swoim składzie keramzyt i perlit. Dobrym rozwiązaniem jest też ziemia uniwersalna. Na dni doniczki wysypujemy drenaż ze żwiru lub keramzytu.

Pelargonie lubią dużo słońca. Dlatego najlepiej rozwijają się na balkonach od południowej strony.

Jak i kiedy sadzić pelargonie na tarasie?

Podobnie jak na balkonie również na tarasach wsadzamy je do ziemi gdzieś w połowie maja. Na ogół najlepszym rozwiązaniem są skrzynie. Warto przy tym wiedzieć, że taka skrzynia powinna mieć co najmniej 15 cm szerokości, aby bryła korzeniowa rośliny miała swobodny rozwój.  Donice powinny mieć otwory na odpływ wody. Zanim napełnimy je ziemią, to warto dno wysypać drenażem w postaci żwiru, keramzytu lub małych kamyków. Na to kładziemy podłoże do kwiatów balkonowych lub ziemię uniwersalną. Skrzynie z pelargoniami warto ustawić w słonecznym miejscu.

sadzenie pelargonii

Pelargonie bluszczolistne – kiedy sadzić i jak?

Pelargonie bluszczolistne sadzimy, gdy na dworze jest już ciepło i nie spodziewamy się już nocnych przymrozków. Jak sadzić pelargonie bluszczolistne ? Otóż ten rodzaj pelargonii jest dość okazałym krzewem, charakteryzującym się kaskadą kwiatów. Stąd tez wymaga odpowiedniego miejsca, aby można było wyeksponować jej urok. Dlatego warto je usytuować w miejscu, gdzie kaskadą będą mogły spływać np. po barierce balkonowej. Warto tutaj wspomnieć, iż jest to gatunek płożący, które pędy dorastają do 1 metra. Pelargonia ciepłolubna, która bardzo lubi miejsca słoneczne. Doniczka do pelargonii zwisającej powinna mieć szerokość lub średnicę około 25 cm.  Jeżeli chodzi o warunki sadzenia w doniczkach jak i podłoże, to wymagania ma podobne, jak inne gatunki pelargonii.

Nawożenie pelargonii rozpoczynamy po dwóch do trzech tygodni po posadzeniu. W sprzedaży mamy szeroki wybór nawozów do pelargonii. Najlepiej sprawdzają się nawozy z dużą ilością potasu, przeznaczone do roślin kwitnących. Nawożenie pelargonii możemy realizować co tydzień lub według wskazań na ulotce producenta.

Pelargonie peltatum – jak sadzić i kiedy?

Pelargonia peltatum to obficie kwitnąca roślina tworząca wokół siebie swego rodzaju gobelin, to jedna z odmian pelargonii bluszczolistnej. Podobnie jak wszystkie pelargonie tego gatunku, potrzebują one dużo miejsca, aby móc obficie rozwijać swoje pędy. Jak większość gatunków sadzimy je późną wiosną na przełomie maja i czerwca.  Co do zasady, to temu gatunkowi zapewniamy takie same warunki, jak w przypadku pelargonii bluszczolistnych. Warto przy tym pamiętać, iż ta odmiana ma bujny pokrój i na oknie może zasłonić większość światła, wpadającego do domu czy mieszkania. Tę odmianę nawozi się co 7-10 dni. Nie wolno zraszać liści, aby nie wystąpiły na nich plamy. Ta odmiana doskonale znosi upalne dni.

Pelargonia kaskadowa – kiedy sadzić i jak?

Pelargonia kaskadowa to rodzaj pelargonii zwisającej, której pięknie kwitnące pędy układają się w formie kaskady. Potrzebują dużo światła, wilgoci i odpowiedniego nawożenia. Podłoże musi być stale wilgotne. Najlepszym okresem na jej sadzenie jest późna wiosna lub początek lata.

Pelargonia kaskadowa idealnie prezentuje się na balkonie, posadzona w wiszących skrzynkach, czy donicach. Bogato ukwiecone i długie pędy dają spektakularny efekt. Na tarasach umieszczamy ją w donicach na podwyższeniu. Ta odmiana lubi ziemię gliniastą z dodatkiem piasku lub torfu. Dzięki temu utrzymamy jej odpowiednią wilgotność. Przed posadzeniem do skrzynek, obficie ją podlewamy. Następnie delikatnie wyciągamy z doniczek transportowych i umieszczamy w przygotowanym podłożu. Na koniec obficie podlewamy i przemieszczamy w miejsce docelowe.

kobieta sadzi pelargonie w domu

Kiedy i jak sadzić pelargonie zwisające?

Pelargonie zwisające sadzimy już po przymrozkach. Wtedy możemy przenieść je już na balkon lub taras. Najlepsza strona dla nich to południowo- wschodnia. Najlepiej sadzić je w dużych donicach lub skrzynkach. Przed wysadzeniem pelargonii zwisających warto na dno doniczki wsypać nieco drenażu, a na to dopiero podłoże. Pelargonie zwisające lubią ziemię żyzną i przepuszczalną. Ustawiamy je po słonecznej stronie, tak aby pięknie opadały i ekscytowały atrakcyjnym ukwieceniem. Podlewamy bezpośrednio podłoże,  nie podlewamy liści. Ziemia powinna być zawsze wilgotna. Raz w tygodniu nawozimy nawozem bogatym w potas i fosfor, dzięki temu nasze pelargonie będą pięknie rozkwitały.

Kiedy i jak sadzić pelargonie do gruntu?

Pelargonie są roślinami wrażliwymi na przymrozki. Dlatego za wczesne sadzenie ich do gruntu, może powodować ich przemarznięcie. Najlepszym terminem jest przełom maja i czerwca. Wtedy na dworze jest już ciepło i nie spodziewamy się nocnego przemarzania gruntu. Pelargonie są roślinami wieloletnimi. Gdy zdecydujemy się sadzić je do gruntu w ogrodzie, to pamiętajmy, aby jesienią wyciągnąć je z ziemie (przed pierwszymi przymrozkami) i przesadzić do doniczek. W takim stanie przenosimy je w ciepłe miejsce, gdzie spokojnie sobie przezimują. Najlepsza temperatura na zimowanie pelargonii to powyżej 10 st. C.

Kiedy i jak sadzić szczepki pelargonii i nasiona?

Kiedy sadzić pelargonie z nasion ? Rozmnażanie pelargonii z nasion lub szczepek trwa nieco dłużej. Od wysiewu rośliny zakwitają dopiero po około 6 miesiącach. Dlatego wysiew do doniczek musi być na przełomie grudnia i stycznia.

Nasiona pelargonii możemy kupić w sklepach ogrodniczych lub marketach. Nasiona są posegregowane w niewielkich opakowaniach, przeznaczone do samodzielnej uprawy. Na ogół są to nasiona heterozyjne, co oznacza, że wyrosną z nich rośliny o cechach zgodnych z opisem na opakowaniu. Gdy zbierzemy samodzielnie nasiona z egzemplarzy, które akurat posiadamy, to możemy uzyskać rośliny o cechach różniących się od tych pierwotnych pelargonii.

Szczepki pelargonii również wymagają okresu wzrostu i na ogół jest to o trzy miesiące krócej niż w przypadku nasion. Je możemy wysadzać do doniczek około lutego lub marca. Warto tutaj podkreślić, iż młode szczepki dla prawidłowego rozwoju potrzebują temperatury pokojowej. Dlatego do końca maja powinny być uprawiane wewnątrz pomieszczenia, zanim wystawimy je na dwór.

starsza kobieta trzyma pelargonie

Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych? Krok po kroku

Jak sadzić pelargonie do skrzynek- oto prosta instrukcja:

  1. W doniczce wykonujemy otwory odpływowe. Jeżeli doniczka posiada już takowe, to wystarczy sprawdzić, czy są drożne.
  2. Na dno donicy wysypujemy warstwę drenażu o grubości około 4 cm.
  3. Na równomiernie ułożoną warstwę drenażu układamy pierwszą warstwę ziemi.
  4. Za pomocą dłoni lub małej szufelki wykonujemy otwory na sadzonki.
  5. Rośliny delikatnie wyciągamy z doniczek. Gdy mamy z tym problem, to warto najpierw delikatnie podnieść plastikową doniczkę, aby łatwiej wyciągnąć roślinę.
  6. Sprawdzamy bryłę korzeniową. Przy tym musimy być bardzo ostrożni, aby nie uszkodzić korzeni. Delikatnie rozluźniamy bryłę korzeniową.
  7. Sadzonki wkładamy w miejsce przygotowanych otworów. Sadzimy je na tę samą wysokość, co rosły w doniczce.
  8. Dosypujemy wokół posadzonych roślin ziemi i lekko ubijamy.
  9. Obficie podlewamy roślinę, aż zacznie się przelewać z otworów w spodzie.

Jak gęsto sadzić pelargonie?

Co ile sadzić pelargonie zależy od gatunku, czyli jak bardzo dana odmiana się rozkrzewia. Wszystkie gatunki pelargonii sadzimy na tej samej wysokości, co miały w doniczkach transportowych. Jeżeli chodzi odstępy, to należy zachować minimum 20 cm między nimi odległości. Odmiany płożące, takie jak pelargonie kaskadowe, czy zwisające wymagają nieco większych odległości.

Jak i kiedy rozmnażać pelargonie?

Prawidłowo przezimowana roślina do lutego wykształci kilka odrostów, z których możemy pobrać nowe sadzonki. Ucinamy ostrym nożem 5-10 cm przyrosty wierzchołkowe. Możemy też ukorzeniać pędy środkowe. Niemniej jednak one ukorzeniają się nieco gorzej, niż te wierzchołkowe. Pędy ucinamy tam, gdzie są one jeszcze zielone, a nie zdrewniałe. Odrywamy niepotrzebne liście, gdyż one będą niepotrzebnie osłabiały roślinkę i opóźniały wykształcenie korzeni.

Sadzonki do rozmnażania pelargonii można pozyskać z dorosłych osobników np. przez urywanie pędów wierzchołkowych, dla pobudzenia rośliny lub z liści. Potem możemy je ukorzeniać się w wodzie. Trwa to około jednego miesiąca. Kiedy pobierać szczepki rośliny ? Najlepiej od połowy lutego do połowy marca, wtedy pelargonie najlepiej rozmnażają się. Czas ukorzeniania się trwa około trzech tygodni. Jeżeli ukorzeniamy je w ziemi, to aby sprawdzić, czy sadzonka jest już ukorzeniona, wystarczy lekko pociągnąć ją do góry. Gdy roślina stawia opór, to znaczy, że wypuściła korzonki. Kolejnym terminem pobierania szczepek jest wrzesień. Niemniej jednak na okres przezimowania, musimy zapewnić im odpowiednie chłodne i jasne miejsce.

Podziel się swoją opinią