Bratek ogrodowy należy do rodziny kwiatów dwuletnich. Proces kwitnienia często zaczyna się jeszcze przed nadejściem kalendarzowej wiosny i trwa aż do lata. Z uwagi na bogactwo kolorów płatków bratka ogrodowego jest to roślina chętnie sadzona w skrzynkach dla ozdoby balkonów oraz miejskich klombów. Jak sadzić bratki z nasion, aby zakwitły zdrowe i w wielu kolorach? Dowiedzcie się, kiedy sadzić bratki na balkonie, aby nie zaszkodziły im wiosenne przymrozki!
Jak sadzić bratki?
Bratki ogrodowe są krzyżówkami różnego rodzaju fiołków, dlatego można je podziwiać w tak wielu kolorach. Setki odmian tych kwiatów sprawiły, że dzielone są na wiele gatunków, osiągają wielkość od 10 do 25 cm. Zakwitają od marca aż do lipca, przez wielu ogrodników uznawane są za symbol lata i wakacji. Pora, kiedy sadzić sadzonki bratki, może być w miarę wczesna, jeśli nie możemy się doczekać na rozkwitanie innych typów kwiatów, które do pokazania się w pełnej krasie potrzebują znacznie więcej czasu. Gdy zauważymy, że za oknem na dobre się już ociepliło, możemy zabrać się za sadzenie. Jak sadzić bratki z delikatnych sadzonek? Choć są to rośliny dość odporne na wiosenne mrozy, trzeba zwrócić uwagę na miejsce, w którym je kupiliśmy. Być może były hodowane w szklarni, w ciepłych warunkach. W takim wypadku konieczne będzie hartowanie, aby kwiaty mogły się przyzwyczaić do funkcjonowania w niskich temperaturach.
Jak gęsto sadzić bratki w skrzynce?
Bratki są najczęściej wybieranymi kwiatami do skrzynek balkonowych. Najlepszym rozwiązaniem dla bogatej kolekcji bratków będzie szeroka skrzynka, gdzie będzie można sobie pozwolić na duże rozstawy. Jak gęsto sadzić bratki w skrzynce, aby nie zachodziły na siebie i wydały niezliczoną ilość kwiatów? Najlepszy będzie rozstaw 15×15 cm, ale jeśli korzystamy z naprawdę dużych skrzynek – możemy zaaranżować kwiaty w większych od siebie odległościach. Jeśli chcecie wiedzieć wszystko na temat jak sadzić bratki na balkonie, zapewnijcie im koniecznie dobrze nasłonecznione, ale wolne od wiatru miejsce. Jeśli wiosna i lato zapowiadać się będą dość wietrznie, nie zaszkodzi przygotować cienkiej osłony przed wiatrem, może być wykonana z agrowłókniny. Najlepszym rozwiązaniem dla balkonów z metalowymi balustradami będą specjalne podpórki na skrzynki z kwiatami. Czasami, w balkonach murowanych, w starym budownictwie, zdarzają się otwory już wcześniej zaprojektowane tak, aby można było wsypywać do nich ziemię i od razu sadzić kwiaty z nasion lub bezpośrednio w formie sadzonek.
Kiedy można sadzić bratki w skrzynce?
Nie wystarczy wiedzieć, kiedy sadzić bratki w doniczkach lub skrzynce, zakres czasowy jest szeroki, trwa od marca do lipca. Ważne, aby znaleźć odpowiednie miejsce. Bratki cenią światło i długie dni, ale nadmiar słońca i upalna pogoda może im bardzo zaszkodzić. Zbyt częsty napływ wilgoci sprawiać będzie, że bratki zaczną stopniowo gnić, dlatego z podlewaniem też trzeba obchodzić się ostrożnie i z wyczuciem. Jeśli ostatnie dni były deszczowe, zróbmy bratkom przerwę od podlewania. Doskonale rozwijają się odmiany, które mają możliwość wzrastać na balkonach z ochronnym zadaszeniem.
Kiedy i jak sadzić bratki na balkonie?
Jeśli sadzimy bratki na balkonie z myślą, żeby kwitły jak najdłużej, powinniśmy pozbywać się przekwitających kwiatów. Jest to tym bardziej polecane, jeśli nie planujemy gromadzić nasion na przyszłe sadzonki. Brak kolejnych zawiązek nasion zawsze skutkuje obfitymi i bogatymi w kolory kwiatami. Gnilne plamy na listkach to sugestia natury, iż należy przerzedzić ich częstotliwość i usunąć wszystkie fragmenty, które mogą oznaczać pierwsze symptomy chorobowe. W trosce o wolność bratków od chorób powodowanych grzybami, warto je opryskiwać raz w tygodniu specjalnie do tego przeznaczonymi środkami. Zabieg ten powinno się wykonywać z dala od promieni słonecznych.
Bratki sadzonki – kiedy i jak sadzić?
Gdy zasadzimy bratki na wiosnę, możemy się nimi cieszyć przez najbliższe dwa lata. Dół na bratki nie musi być głęboki, ponieważ są to kwiaty bardzo niskie. Wystarczy wgłębienie na około 20 – 15 cm. Po roku od zasadzenia wykształcają części zielone, po zimie mogą zakwitnąć na drugi rok. Kiedy proces kwitnienia się kończy, bratki przestają nam służyć jako ozdoba i nie pozostaje nic innego, jak tylko się ich pozbyć. Mogą trafić do kompostownika, gdzie z innymi pozostałościami natury stworzą dobry, domowy nawóz na inne rośliny.
Kiedy i jak sadzić bratki z nasion?
Kiedy sadzić braki z nasion, aby zdążyły prawidłowo rozwinąć się na wiosnę? Jak sadzić braki z nasion, by przyjęły się właściwie w wybranym gatunku ziemi? Nasiona wysiewać należy mniej więcej od drugiej połowy czerwca do lipca. Można wykorzystać w tym celu inspekt lub grunt na rozsadniku. Po zasianiu nasion należy przykryć je niewielką warstwą ziemi, po czym przyklepać i podlać. Kiełki zaczną wzrastać powoli po około 2 tygodniach od rozsiewania nasion.
Kiedy i jak sadzić bratki w doniczkach?
Pora, kiedy można sadzić bratki do gruntu w doniczce uzależniona jest od tego, czy chcemy, aby kwiaty u nas zimowały. Jeśli każdego roku kupujemy nowe sadzonki, to najlepszym momentem na zasadzenie kolorowych bratków będzie przełom marca i kwietnia. Kiedy doniczka z bratkami stoi w nadmiernie nasłonecznionym miejscu, może się zdarzyć, że barwy ich płatków zaczną płowieć, staną się wyblakłe i mało intensywne. W takiej sytuacji dobrze będzie przenieść doniczki z kwiatami w bardziej przyciemnione miejsce, aby odzyskały swoją kondycję i estetyczny wygląd. Żywotność bratków może zostać przez nas przedłużona, jeśli stosować będziemy nawozy z dużą ilością fosforu i potasu. W sklepach ogrodniczych można znaleźć bogatą gamę nawozów w płynie, do rozcieńczania. Proces nawożenia jednocześnie połączyć można z podlewaniem. Sposób użycia środków na etykietach wskazuje, aby różnego rodzaju nawozy w płynie stosować raz w tygodniu lub w odstępach dwutygodniowych.
Kiedy i jak sadzić bratki do gruntu?
Po ustąpieniu mrozów musimy dokładnie przyjrzeć się ziemi, w której zasadzimy bratki. Powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Bratki dobrze odnajdują się w glebie wilgotnej, ale nie można ich nadmiernie konfrontować z wodą. Nie zaszkodzi zwykłej ziemi pod bratki wymieszać z torfem lub odmianą nawozu granulowanego. Im więcej składników odżywczych w stosowanej ziemi, tym większą urodą odwdzięczą się nam kwiaty. Ziemia uniwersalna lub ziemia przeznaczona specjalnie do kwiatów hodowanych na balkonie zawsze zdaje egzamin. Ogrodnicy do pielęgnacji bratków polecają przede wszystkim nawozy, które mają w swoim składzie hydrożel. Jest to substancja odpowiedzialna za to, że gleba przez dłuższy okres może samodzielnie utrzymać wilgoć. My nie musimy dzięki temu stale podlewać roślin. Pielęgnacja po zasadzeniu musi się odbywać według ścisłych reguł. Nie podlewamy bratków od góry, ponieważ kwiaty tego nie lubią. Wodę kierujemy do niższej strefy, tuż nad ziemię. Najlepsza pora na podlewanie bratków to wczesne rano, jeszcze zanim słońce na dobre rozgości się na niebie. Dzięki temu już około południa nadmiar wody wyparuje, a bratkom zostanie dostarczona pożądana ilość dziennego światła.