Krokusy to zaraz obok przebiśniegów charakterystyczne, pierwsze symptomy nadejścia wiosny. Z uwagi na piękne, fioletowe kwiaty, silnie przyciągają uwagę, stanowiąc przy tym nierzadko ważną część krajobrazu górskiego. Mimo że są częściowo pod ochroną, można je sadzić w domowych warunkach. Jak sadzić krokusy, aby intensywna barwa fioletu stała się prawdziwą ozdobą naszych ogrodów i przydomowych klombów? Kiedy sadzić krokusy, aby zakwitły jak najefektowniej? Dowiecie się tego tylko u nas!
Kiedy sadzić krokusy?
Najlepszą porą zdaniem ogrodników będzie czas na kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszych mrozów. Sadzonki dobrze kupić we wrześniu i jak najszybciej posadzić je do gruntu, aby w miarę szybko się przyjęły. Cebulki krokusów możemy kupić w paczkach, to najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam na kaskadzie fioletu w ogrodzie.
Jak sadzić krokusy?
Wybór miejsca na krokusy nie może być przypadkowy. Kwiaty te potrzebują ziemi żyznej, ale bez nadmiaru wilgoci. Bardzo ważne jest, aby woda miała dobrze opracowany drenaż, co zapobiegać będzie procesom gnilnym. Jeśli ziemia będzie zbyt mokra – krokusy po prostu nie zakwitną. Uważna obserwacja wchłaniania przez glebę wody da nam pełen obraz przydatności podłoża do uprawy krokusów. Zbyt długo utrzymujące się kałuże to alarm, że krokusy trzeba jak najszybciej przesadzić w inne, bezpieczniejsze pod kątem wilgotności miejsce.
Krokusy cebulki – kiedy sadzić?
Kiedy sadzić krokusy, jeśli chcemy, by wyrosły jak najszybciej? Cieszyć się będziemy ich urodą, gdy zrobimy to we wrześniu, pamiętając o tym, by miejsce sadzenia dokładnie oczyścić z chwastów i kamieni. Krokusy do wzrastania lubią miejsca nasłonecznione, ale dobrze odnajdą się również w półcieniu.
Kiedy sadzić krokusy w doniczce?
Dół na sadzonkę w doniczce lub ziemi ogrodowej powinien mieć głębokość około 6 – 10 cm. Pomiędzy pojedynczymi cebulami krokusa należy zachować odstępy około 8 cm. Kryteria te należy traktować dość luźno, ponieważ głębokość oraz odstępy w praktyce i tak dostosowuje się w oparciu o wielkość cebulek, która może być bardzo zróżnicowana. Kiedy sadzić krokusy w doniczce, aby w domu zagościł ciepły fiolet na parapetach? W domowych warunkach można to zrobić nie tylko we wrześniu, ale również w październiku, a nawet na początku listopada.
Jak sadzić krokusy w trawie?
Sadzenie krokusów w trawie można przeprowadzić przy użyciu specjalnych koszyczków ażurowych, najczęściej wykonanych z metalu lub tworzywa sztucznego. Krokusom rosnącym na trawnikach niepotrzebne jest klasyczne przesadzanie. Zakopane koszyczki z korzeniami można w razie potrzeby po kilku latach wydostać z ziemi i przenieść w inne miejsce. Jest to bardzo wygodna opcja dla osób, które lubią wprowadzać częste zmiany w wyglądzie ogrodów.
Kiedy sadzi się krokusy?
Najlepiej we wrześniu sadzonki wprowadzamy do gleby tak, aby ich wierzchołki wystawały ponad poziom ziemi. Cebulki mogą się czasem nieco przechylać w jedną ze stron, ale nie będzie to szkodziło wcale procesom wzrastania, z czasem roślina sama ustawi się do pionu. Po wprowadzeniu sadzonek do gleby, trzeba je delikatnie przyklepać, aby przyjęła się bulwa korzeniowa. Podlewanie powinno być solidne.
Jak głęboko sadzić krokusy?
Pytacie, kiedy sadzić krokusy na określoną głębokość? Wszystko zależy od wielkości cebulki, z jaką mamy styczność. Są gatunki krokusów, które wystarczy zasadzić na głębokość 6 cm, ale istnieją również takie, które wymagają dołków 10 cm. Wiadomo, że w doniczce przestrzeń w dole na sadzonkę może być bardziej płytka, aniżeli w glebie ogrodowej. W ziemi uprawianej w ogrodzie lub na klombie otwory na sadzonki są często dużo głębsze, niż w doniczkach. Korzenie wykształca się u krokusów jeszcze w czasie zimy, a w okresie poprzedzającym wiosnę można liczyć na pojawienie się pierwszych listków. Listki i pąki zazwyczaj nieśmiało przebijają się przez pozostałości skorupy śnieżnej, co tłumaczy, dlaczego krokusy uznawane są za symbol nadchodzącej wiosny.
Kiedy sadzić cebulki krokusów?
Wrześniowe sadzenie cebulek krokusów jest o tyle wygodne, że przy typowo jesiennej pogodzie nie trzeba martwić się podlewaniem. Jeśli deszcz pada w miarę regularnie, możemy z niego zrezygnować. Zdarzyć się jednak może, że wrzesień oraz październik będą zaskakująco ciepłe. Wtedy trzeba kontrolować, czy krokusy mają odpowiedni poziom nawodnienia. Kiedy zauważymy tylko, że ziemia pod krokusami jest lekko sucha, trzeba natychmiast zwilżyć ją odpowiednią ilością wody, jaką powinny pozyskiwać rośliny ogrodowe. Z podlewaniem krokusów nie należy jednak przesadzać, ponieważ należą one do grupy kwiatów nieznoszących nadmiaru wody. Ogromną zaletą krokusów jest to, że nie wymagają stosowania różnorodnych nawozów, by pokazać się wiosną w pełnym rozkwicie. Jeśli już zależy nam na wzmocnieniu wzrostu na czas srogiej zimy, możemy wprowadzić do podłoża niewielką ilość nawozu, aby mieć pewność, że krokusy w zimie będą dobrze odżywione. Odwdzięczą się nam pięknymi kolorami już na wiosnę.
Jak sadzić krokusy w doniczce?
Krokusy sadzimy w doniczkach na głębokość dwa razy większą od wielkości cebulki. Jeśli krokusy sadzone w doniczce przebywać będą na obszarze zamkniętym, w kwestii pielęgnacji wystarczy regularne ich podlewanie. Jeżeli natomiast donica z krokusami będzie narażona na działanie zjawisk atmosferycznych przez przebywanie na zewnątrz, przed domem, w warunkach wysoce wilgotnych i mroźnych – należy zadbać o odpowiednią ochronę kwiatów. Stosujemy w tym celu ściółkę ochronną, najlepiej zrobić to już jesienią, zanim przymrozki rozgoszczą się na dobre. Ściółka może być stworzona z pokruszonej kory, a także igiełek z drzew iglastych. Tak zabezpieczone przed mrozami krokusy mogą funkcjonować do marca. Wtedy możemy pozbyć się ściółki i czekać na wiosnę. Jeśli chodzi o zimny i trudny klimat – krokusy są bardzo wytrzymałe. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba ich zabezpieczać.
Jak sadzić krokusy na trawniku?
Krokusy zasadzone na trawniku w połowie września na samym początku prezentują się bardzo niepozornie. Czekając na ich pełen rozkwit, trzeba po prostu dać sobie czas. Niestety, większość odmian krokusów kwitnie bardzo krótko. Ani się obejrzymy, piękno fioletu wiosennego stopniowo zanika i trzeba znów czekać na kolejny sezon rozkwitu. Premierowe pączki krokusów zauważamy już w marcu, gdy wypatrujemy wszelkich oznak nadchodzącej wiosny, pragnąć przy tym, by mrozy jak najszybciej się skończyły. Piękne, fioletowe kwiaty krokusów żyją przez cały kwiecień, ale w maju już zanikają. Jeżeli hodujemy krokusy w warunkach domowych, nie powinniśmy przycinać im liści. Dlaczego? Dzięki nim bulwa krokusa stale się rozwija i czerpie z nich pokarm. Liście krokusów opadają i żółkną już w okresie wakacyjnym. Krokusy na trawnikach i klombach sadzimy w specyficznych koszyczkach, co ułatwia późniejsze przesadzanie.
Kiedy sadzić krokusy w ogrodzie?
Krokusy często nazywane są także szafranami. Sadzimy je w rządkach podobnie tak jak tulipany. Zresztą, z daleka bardzo przypominają właśnie te kwiaty, według wielu botaników są z nimi blisko spokrewnione. Kiedy sadzić krokusy w ogrodzie, aby już na wiosnę pojawił się przed nami efektowny, fioletowy dywan z bajecznie pięknych kwiatów? Cały wrzesień poświęcić można na wprowadzanie sadzonek. Krokusy świetnie prezentują się na okazałych klombach i specjalnie zaprojektowanych, ozdobnych rabatach. Najpopularniejszą odmianą krokusa jest ten o barwie fioletowej. Wyróżniamy jednak o wiele więcej kolorów tej rośliny, dzięki czemu na klombach i w ogrodach można stworzyć unikalne i zachwycające kompozycje kwiatowe. Krokusy występują także w barwach: żółtej, białej, niebieskiej, pomarańczowej, różowej. Płatki krokusów mogą być również różnobarwne, z kontrastowymi rozbarwieniami, co jeszcze bardziej podkreśla ich unikalność. Pierwsze pojawienie się krokusów w trawie zawsze zwiastuje zmianę pogody. Może się to odbywać mniej lub bardziej intensywnie, a jednak przyrodzie warto wierzyć. Nietrudno kochać te kwiaty, skoro od lat stanowią symbol budzenia się z zimy do życia.