Piwonie to królowe naszych polskich balkonów. Często funkcjonują też pod drugą nazwą – peonie. Właściwie nie ma gospodyni, która choć raz w życiu nie zdecydowała się na wyhodowanie piwonii. Nawet na najskromniej urządzonym kwietniku lub balkonie piwonie wprowadzają sporą dozę elegancji i wytworności. Wyróżniamy wiele rodzajów piwonii – począwszy od chińskiej, poprzez drzewiastą, a na lekarskiej skończywszy. Mimo że piwonie dzielimy na kilka rodzajów, w kwestii pielęgnacji wszystkie te odmiany są do siebie bardzo podobne. Jaka jest idealna pora – kiedy sadzić piwonie można bez zagrożenia przymrozkami? Jak sadzić piwonie, aby rośliny wyrosły silne i wytrzymałe na zmienność warunków atmosferycznych?
Jak sadzić piwonie?
Piwonie powinno się sadzić w dobrze nasłonecznionym miejscu, z odpowiednio nawilżoną glebą. Kwiaty te najlepiej rosnąć będą po południowej stronie. Intensywność kwitnienia zależy od częstotliwości pojawiania się promieni słonecznych, dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, by kwiatom nie zabrakło kontaktu ze światłem. Botanicy dawno zauważyli już, że niektóre z gatunków piwonii mogą zaskakująco dobrze odnajdywać się w warunkach, gdzie światła jest nieco mniej. Charakteryzują się przy tym wolniejszym tempem rozrastania oraz delikatniejszymi kwiatami. Dłużej trwa też ich czas zakwitania.
Kiedy sadzić piwonie?
Pora, kiedy sadzi się piwonie, przypada na drugą część lata i właściwie sam jego koniec. Polecanym czasem na sadzenie piwonii jest okres od połowy sierpnia do połowy września. Przesadzanie oraz rozdział karpy również można wykonywać w tym okresie. W czasie jesieni wszystkie dostępne w sklepach ogrodniczych sadzonki piwonii mogą się pochwalić odsłoniętymi korzeniami. Dzięki temu łatwiej jest wybrać zdrowszy okaz i w dobrej kondycji. Jeśli przyjdzie nam do głowy pomysł, by piwonie zasadzić już trakcie jesieni, w październiku, to lepiej zaniechać tego pomysłu. Prawdopodobieństwo sukcesu po jesiennym sadzeniu jest nikłe, korzeń nie zdąży się usadowić, z cała roślina przemarznie jeszcze w pierwszym roku od posadzenia. Po co więc tracić czas, energię i surowce naturalne?
Kiedy sadzić piwonie do gruntu?
Marzec i maj to najlepsze miesiące, kiedy sadzić piwonie do gruntu ogrodowego możemy po wcześniejszym zaprawieniu. Piwonie chińskie, lekarskie oraz koperkowe mogą się rozmnożyć drogą podziału karpy, ale z piwonią drzewiastą jest już nieco inaczej. Można ją sadzić ze szczepienia lub wysiewać tradycyjnie drogą nasienną. Kiedy już sadzimy piwonie do gruntu, dobrze będzie pamiętać, że te kwiaty nie lubią zbyt częstego przesadzania. Szybko przyzwyczajają się do swoich pierwotnych miejsc bytowania, dlatego jeśli już chcemy je przesadzać, to jedynie raz na kilka lat i tylko wtedy, gdy nie mamy innego wyjścia. Szacuje się, że na 1 metr kwadratowy potrzebne jest 10 kg dobrego i bogatego w składniki odżywcze nawozu. Wiosną warto zastosować dodatkowe nawozy wieloskładnikowe w postaci granulowanej.
Kiedy sadzić piwonie w ogrodzie?
Możemy zasadzić piwonie w ogrodzie, gdy przygotujemy dla nich dół na głębokość około 50 cm. Jeśli ziemia ogrodowa jest bardzo wilgotna, konieczne będzie stworzenie drenażu. Specjaliści, którzy wiedzą, kiedy sadzić piwonie w ogrodzie stale alarmują, że najczęstszym błędem przy sadzeniu piwonii jest właśnie rezygnacja z drenażu. Już drobne kamienie polne lub żwir zapewniają dobry poziom odprowadzania wody spod korzenia, dzięki czemu nie gnije on i nie rzutuje na procesy degradacyjne w wyższych partiach rośliny. Nie można zapomnieć o użyciu mieszanki obornika z ziemią kompostową, bogatą w składniki odżywcze, by zapewnić piwoniom wszystko, co niezbędne dla prawidłowego i zdrowego wzrostu. Piwonia nadaje się do przesadzania po minimum dwóch latach od pierwszego zasadzenia. Koperkowe piwonie potrzebują tego czasu znacznie więcej, nawet do 5 lat. Na przesadzanie wybiera się jesień, nie wykonujemy tego zabiegu wiosną. Roślinę należy delikatnie obkopać, po czym podważyć korzeń, wyjąć i dokładnie oczyścić z ziemi. Zniszczone fragmenty korzenia usuwa się, a resztę dzieli na mniejsze sadzonki. Potem jeszcze trzeba je zaprawić.
Kiedy sadzić piwonie drzewiaste?
Nie wystarczy znać idealnie terminów kiedy sadzić piwonie drzewiaste. Przełom sierpnia i września – to już jasne. Ważny jest także sposób, w jaki podejdziemy do całego zadania. Liczą się drobne szczegóły, dzięki którym możemy cieszyć się idealnie wypielęgnowaną rośliną. Sadzonka piwonii drzewiastej naturalnie powinna zostać umieszczona we wcześniej przygotowanym dołku. Przy sadzeniu piwonii drzewiastej trzeba zwrócić uwagę na to, aby roślina znajdowała się maksymalnie 15 cm pod ziemią. Jeśli ta długość będzie nieco mniejsza – nic nie szkodzi. Zasypujemy ziemią dół pilnując, aby piwonia ustawiona została pod niewielkim kątem. Robi się tak, ponieważ dzięki temu zabiegowi można liczyć na silniejszy rozrost. Jeśli sadzimy piwonie, w których trzeba dzielić bulwę, możemy robić to na znacznie bardziej płytkich głębokościach. Wystarczy głębokość około 5 cm. Jeśli o tym zapomnimy i posadzimy piwonie chińskie i lekarskie tak jak drzewiaste – mogą mieć one problem z wyrośnięciem. Opóźni się te cały proces rozkwitania.
Kiedy sadzić piwonie na działce?
Działka pełna piwonii w ciepłe miesiące wiosny i lata może zachęcić do czynnego wypoczynku na łonie natury. Piwonie działkowe nie stanowią żadnego odstępstwa od normy, jeśli chodzi o czas sadzenia. Czas, kiedy sadzić piwonie na działce, warto wykorzystać podczas ostatnich porządków ogrodowych tuż przed zbliżającą się jesienią. Wtedy nie ma tak jeszcze wielu liści i rabaty łatwo można oczyścić z wszelkich chwastów. Decydując się na posadzenie piwonii na działce, trzeba koniecznie rozważyć dobre miejsce pod względem sąsiedztwa innych roślin. Jeśli chodzi o przyjmowanie składników odżywczych i wody prosto z gleby, piwonie są bardzo zaborcze i nie lubią dzielić się z innymi. Najładniej i najpewniej wzrastają w dużych skupiskach. Nie przepadają za towarzystwem drzew i krzewów, kwiaty lubią mieć bezpośredni kontakt ze słońcem. Im drzewa i krzewy sąsiadujące z piwoniami będą wyższe, tym trudniej przyjmować się w ziemi będą te niezwykle delikatne kwiaty.
Jak sadzić piwonie? W ogrodzie czy w doniczce?
Swoją ulubioną formę sadzenia piwonii każdy ustala indywidualnie. Piwonie znakomicie pasują do oprawy architektury, balkonów, schodów i antresoli, dlatego chętnie są sadzone w doniczkach i hodowane w typowo domowych warunkach. Szczególnie dobrze w doniczkach odnajdują się piwonie chińskie i lekarskie. Do sadzenia piwonii w doniczkach należy wybierać szerokie i głębokie skrzynki, ponieważ korzeń w ziemi potrzebuje sporo miejsca, by solidnie i trwale się usadowić. Kiedy sadzić piwonie w ziemi ogrodowej, gdy nie czujemy potrzeby pielęgnowania ich w doniczkach? Przede wszystkim wtedy, gdy do naszego ogrodu lub działki chcemy wprowadzić przyjemny kolor i niezwykle aromatyczną woń roślinną, której długo nie da się zapomnieć. Niska cena sadzonek sprawia, że kwiaty te stale cieszą się ogromną popularnością wśród roślinnych estetów.