Trudno sobie wyobrazić dział przetwórstwa spożywczego bez obecności winogron. Wkład tych owoców w masową produkcję spożywczą jest niebagatelny. Mimo że najlepiej smakują na świeżo, trudno sobie bez nich wyobrazić wszelkiego rodzaju desery, wytrawne alkohole oraz świeże soki pełne witamin. Rozróżniamy wiele gatunków winogron, z których najsłodsze są winogrona białe i zielone. Im ciemniejszy typ winogron – tym bardziej zaznacza się w smaku cierpka nuta. Jako owoce dostępne w sklepach przez cały rok, winogrona mają wiele zalet. Odpowiadają za poprawę perystaltyki jelit, a także dostarczają organizmowi błonnik, witaminę C, fosfor oraz żelazo. Znajdźmy dziś idealną metodę na to jak sadzić winogron. Z pewnością porady te przydadzą się wszystkim początkującym plantatorom.
Kiedy najlepiej sadzić winogrona?
Kiedy sadzić winogrona? Wiosną czy jesienią? Decydują o tym poszczególne czynniki. Krzew z odsłoniętym korzeniem należy sadzić wiosną, najlepiej na przełomie kwietnia i maja. Jeśli zdecydujemy się nabyć winogrona w doniczkach, możemy przesadzać je w czasie trwania całego sezonu bez żadnego zagrożenia dla jakości rośliny. Jeśli na krzakach winogron nie dostrzeżemy liści, możemy przenieść je do gruntu już w marcu lub na początku kwietnia. Kiedy sadzi się winogrona i listki będą już jednak wykształcone, dobrym wyjściem będzie przeczekanie do ostatnich dni maja. Terminy sadzenia winogron zależą od jakości gleby, na jakiej mają być one uprawiane. Jeśli w naszym ogrodzie lub szklarni jest ziemia lekka – możemy posadzić winogrona jesienią, na glebie wilgotnej i ciężkiej sadzonki winogron lepiej odnajdują się na wiosnę. Wybór należy do Was.
Jak sadzić winogrona?
Kluczowe przy hodowaniu winogron jest wybranie odpowiedniego dla nich miejsca, a także terminu sadzenia. Od tego zależeć będzie jakość plonów. Winogrona najlepiej wzrastają w rejonach wzniesionych, od strony południowej, a także południowo – wschodniej lub południowo zachodniej. W trosce o bezpieczeństwo przed mrozami, dobrze jest postawić na osłonę krzewów. Kiedy sadzimy winogrona, powinniśmy korzystać z gleb ciepłych oraz wilgotnych, zwracając uwagę na to, aby jednak nie były zbyt gliniaste i nadmiernie podmokłe. Odczyn gleby dla winogron klasycznych może być obojętny, a dla winogron z mieszanek – nieco bardziej kwaśny.
Jak gęsto sadzić winogrona?
Jak sadzić winogron, aby łatwo można było później zbierać owoce? Jak gęsto sadzić winogrona, by nie narażać owoców na zmarnowanie? Jeśli chodzi o rozstaw winogron, poleca się postawić na dwa rozwiązania – 1 – 1,5 m lub 2 – 3 m. Pnącza winogron od ściany lub płotu dzielić powinien dystans od 50 do około 70 cm. Jeżeli mamy w założeniu prowadzenie uprawy całego kompleksu, w którym rosnąć będą winogrona, sadźmy je wzdłuż osi północno – południowej. Dzięki temu światło będzie docierało wszędzie w takim samym stopniu. Zależnie od tego, jaki rodzaj gleby stosujemy oraz jaki typ sadzonek wybieramy, możemy kopać dołki pod krzaki o głębokości od 25 do 40 cm. Im głębiej posadzimy krzaczki winogron, tym zdrowsze wyrosną. Głębokie sadzenie pozwala uchronić rośliny przed nadmiernym przemarznięciem oraz wysuszeniem w czasie upałów. Jak sadzić sadzonki winogron, z pewnością powiedzą Wam wszyscy właściciele domów porośniętych bujną winoroślą.
Sadzonki winogron – jak sadzić?
Jak sadzić winogron z sadzonek – jeśli chcemy doczekać obfitych plonów w sierpniu i wrześniu? Trzeba pamiętać o tym, że winogrona hodowane wcześniej w doniczce powinniśmy sadzić nieco głębiej od tych, które funkcjonowały z korzeniem odkrytym. W winogronach doniczkowych korzeń formuje się nieco dłużej i trzeba zadbać o odpowiednie dla niego warunki.
Jak i kiedy sadzić winogron ze szczepki?
Jak sadzić winogron ze szczepki, aby wyrósł bujny i bogaty w owoce? Jeśli zdecydujemy się posadzić w naszej szklarni lub przy domu winogron ze szczepki, musimy pamiętać, że miejsce szczepienia musi znajdować się nad ziemią. Winogrona ze szczepki najlepiej sadzić wiosną, ponieważ w czasie jesieni za bardzo są narażone na przymrozki, które mogą sprawić, że plony okażą się znacznie mniejsze, niż wcześniej szacowano.
Kiedy sadzić winogron do gruntu?
Istnieją odpowiednie symptomy, kiedy sadzić winogron do gruntu można już bez większych obaw. Zanim przeniesiemy winogron do gruntu, trzeba przeprowadzić kilka kluczowych dla prawidłowego wzrostu zabiegów. Pierwszym z nich będzie kąpiel wodna dla sadzonek. Do wykopanego dołka, na samo dno musi trafić solidna porcja żwiru. Odpowiadać on będzie za drenaż nadmiaru wody. W dole musi znaleźć się także palik, stanowiący podparcie dla silnie rozrastającego się krzewu. Najczęściej wybiera się paliki o wysokości 1,5 – 2 metrów. Boczne przyrosty w krzewach należy przyciąć, a także skrócić pędy. Po zasadzeniu krzewów ponad ziemię powinny wystawać tylko górne pąki. Gdy zasypiemy znaczną część dołka na krzew, należy sowicie podlać roślinę. Po dosypaniu reszty ziemi tworzymy kopiec nad pąkiem. Dzięki temu nadmiar słońca nie jest w stanie zagrozić przyciętym wcześniej przyrostom.
Jak sadzić pestki winogron?
Jak sadzić pestki winogron, jeśli to jedyna metoda, na jaką możemy sobie w danej chwili pozwolić? Czy w ogóle daje to jakikolwiek pozytywny efekt? Pestki winogron możemy w sumie sadzić przez cały rok, ponieważ nie ma jednej, odpowiedniej daty. Na początek musimy z drobnych nasionek usunąć pozostałości miąższu, inaczej będą gniły. Potem należy dokładnie umyć nasiona w wodzie z mydłem. Następnie osuszyć. Proces kiełkowania ziaren wzmocni kąpiel w wodzie utlenionej. Nie dość, że zostaje przeprowadzona dezynfekcja, to jeszcze nasionka tracą skórkę, co przyspiesza kiełkowanie. Nasiona następnie wkładamy między dwie mokre chusteczki jednorazowe, Przykrywamy folią, w której wcześniej robimy też otwory dla przepływu powietrza. To wszystko musi trafić do lodówki na cały miesiąc. Rozwijając zawartość po miesiącu, zauważymy, że część nasion wykiełkowała. I właśnie je możemy umieścić w doniczce. Otwory na pestki winogron muszą być minimalne, prawie niewidoczne. Kiełkom służy temperatura około 20 stopni. Po 8 tygodniach pielęgnacji będziemy mieli roślinę o wysokości około 10 cm. Im bardziej będzie rosła, tym lepiej będzie rozważyć możliwość przesadzenia do większej donicy. Ważne, żeby winogron na dalszych etapach podlewać techniką spryskiwania, a nie bezpośrednio do korzenia
Jak sadzić winogron jesienią?
Jak sadzić winogron jesienią i jaki gatunek się do tego najlepiej nadaje? Znawcy radzą, by do jesiennego sadzenia stosować wyłącznie winogrona doniczkowe. Najlepiej jesienią przyjmują się sadzonki, które znalazły dobrą przyczepność na glebach lekkich. Dołek przeznaczony na sadzonkę powinien być dłuższy od jej wymiarów, co pozwoli na stabilne utrzymanie się korzenia. Ziemia na dnie dołu zmieszana powinna być z kompostem. Idealnie jako naturalny nawóz do winogron sprawdza się kompost złożony z odpadów roślinnych każdego gatunku, łodyg, liści, skórek owoców lub warzyw, igieł, skorupek jajek, pozostałości materii organicznej z nieprzetworzonego pożywienia. Kopce usypane wokół sadzonek z winogronami pozwalają im przetrwać nawet przy bardzo dużych spadkach temperatury. Nie można zapomnieć też o ich przycinaniu. Cięcie krzewów winogron poleca się wykonywać w drugiej połowie zimy, 2 cm nad oczkiem. Jeśli zostawimy 3 oczka, możemy być pewni, że zbiory w bieżącym roku nie rozczarują. Owoce będą bardziej dojrzałe, jeśli uszczkniemy wierzchołki bocznych pędów. Zabieg ten trzeba wykonać jeszcze w sierpniu.