Kiedy i jak sadzić dalie? Praktyczne porady

Dalie należą do grupy najbardziej malowniczych kwiatów ozdobnych, jakie kiedykolwiek zagościły w naszych ogrodach. Można rozpocząć ich sadzenie i pielęgnację dość wcześnie, ale trzeba przy tym spełnić kilka ważnych warunków. Jak i kiedy sadzić dalie, aby wyrosły piękne, obfite i zadziwiły nas pięknem swoich kwiatów? Jak i kiedy sadzić dalie do doniczek, a kiedy zdecydować się na sadzenie kwiatów do gruntu? Która z opcji jest wygodniejsza? Najpiękniejsze kwiaty ogrodowe z Europy Środkowej od dzisiaj nie będą miały przed Wami żadnych tajemnic!

Jak i kiedy sadzić dalie do doniczek?

Metoda na to jak i kiedy sadzić dalie do doniczek polega na wczesnym ich przechowywaniu w warunkach szklarniowych lub w domu, w każdym razie – w przestrzeniach zamkniętych. To zawsze procentuje na przyszłość. Do doniczek znakomicie nadają się odmiany dalii, które są stosunkowo niskie. Rozpiętość wzrostu dalii – inaczej zwanych georginiami – może sięgać w granicach 35 – 200 cm. Jest więc w czym wybierać, jeśli chodzi o gatunki tych roślin. Kiedy sadzi się dalie w doniczkach, trzeba zwrócić uwagę na to, by były one naprawdę głębokie.

Zbyt płytka doniczka przy silnie wzrastającej roślinie po prostu nie utrzyma się w pionie i szybko się przewróci. Sadzenie dalii w doniczkach ma niewątpliwie kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim, hodując te piękne kwiaty w typowych warunkach domowych, zmniejszamy ryzyko ataku ślimaków, które staje się dość powszechne w sytuacji, kiedy kwiaty rosną w ogrodzie lub na działce. Im wcześniej posadzimy dalie w domu, tym szybciej zakwitną i będziemy się mogli nimi cieszyć jeszcze przed oficjalnym nadejściem sezonu. Najlepszy okres na sadzenie? Koniec marca.

Kiedy sadzić dalie do gruntu?

Szukając metody na to jak i kiedy sadzić dalie do gruntu, najlepiej poczekać nieco dłużej, do około połowy maja. O tej porze temperatura gleby będzie już odpowiednia dla sadzonek, a noce nie będą zbyt mroźne, aby niższe temperatury mogły zaszkodzić roślinom. Analiza gleby, kiedy sadzić dalie sadzonki należy, jak najbardziej się przyda. Ziemia musi być odpowiednio sucha. W zbyt wilgotnych warunkach przyrody sadzonki będą atakowane przez grzyby, a także przyspieszą się w nich procesy gnilne. Znów wracamy do punktu wyjścia, ponieważ fakty pokazują, że najlepiej w gruncie przyjmują się dalie, które wcześniej zostały posadzone w doniczkach. Pomieszczenie, w którym dalie czekają w doniczkach na dalszy przebieg procesu sadzenia powinno być jasne i dobrze nasłonecznione. Gdy rośliny są już dobrze zahartowane i zbliża się koniec kwietnia – pora przenieść je do gruntu.

zolta dalia na polu

Jak i kiedy sadzić bulwy dalii?

Odpowiadając na pytanie jak i kiedy sadzić bulwy dalii, polecamy cierpliwe rozłożenie wszelkich czynności na etapy. Pierwszy etap to rozrost w małych, fabrycznych doniczkach. Na krótko przed rozpoczęciem sezonu należy je przesadzić do trochę większych, aby dać możliwość odpowiedniego ukształtowania się korzeniom. Średnice donic w granicach 25 – 50 cm – liczy się przestrzeń. Do doniczek wsypujemy ziemię o dużym stopniu żyzności i przepuszczalności. Dalie znakomicie rozwijają się od strony południowej, tam nie ma zbyt intensywnych wiatrów, dodatkowa osłona jeszcze bardziej przyspieszy ich tempo wzrastania. Im silniej dalie kwitną – tym częściej należy je podlewać. Ważne też, aby konsekwentnie usuwać przekwitłe kwiaty. Pobudzona w ten sposób zostanie produkcja nowych pączków. Wyeliminujemy też dzięki tej czynności problemy z pojawiającą się na kwiatach tego gatunku pleśnią. Przekwitłe kwiatostany często po obfitych deszczach muszą zmagać się z tą niewdzięczną przypadłością. Jeśli chodzi o to, jak i kiedy sadzić dalie po zimie – wszystko zależy od tego, czy chcemy się nimi cieszyć latem czy jesienią. W pierwszym przypadku muszą przejść czas doniczkowy, a w drugim można je sadzić do gruntu bezpośrednio, bez okresu przejściowego.

Kiedy sadzić dalie po zimie?

Zimy w Polsce nie są już tak długie jak kiedyś. Wszystko się zmieniło, co też można zaobserwować w przyrodzie m. in. po tempie wzrostu roślin. Jak i kiedy sadzić dalie po zimie, aby niepotrzebnie nie pospieszyć się ze wszystkimi procesami lub nie działać za późno kosztem kondycji sadzonek? Umowny czas to połowa maja, ale w sprzyjających warunkach zdarzyć się może, że typowo letnia pogoda pojawia się już w połowie kwietnia. Jeśli przez cały kwiecień jest stosunkowo ciepło, pada niewiele deszczu, powietrze nabiera letniego klimatu, można pokusić się o posadzenie dalii pod koniec tego miesiąca. Dwa tygodnie nie zrobią tutaj specjalnie wielkiej różnicy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ten czas musi być już kompletnie wolny od przymrozków i od śniegu. Patrząc na coraz większe ocieplenie klimatu w Polsce, idziemy w tym kierunku i granice dat, dotyczące sadzenia roślin będą stopniowo się przesuwały.

czerwona dalia

Jak i kiedy sadzić dalie w ogrodzie?

Analiza zagadnienia jak i kiedy sadzić dalie w ogrodzie prowadzi nas do wyboru właściwych narzędzi przy kompleksowych pracach renowacyjnych po długiej, choć bardziej deszczowej, niż śnieżnej zimie. Niezbędna będzie w działaniach łopata, grabie. Zainwestować trzeba także w kompost oraz ziemię kwiatową. Stanowisko przeznaczone dla kwiatów powinno być dobrze nasłonecznione i wolne od wpływu wiatru. Przed sadzeniem koniecznie trzeba przekopać wszystkie grządki, w ten sposób odświeżymy je i sprawimy, że ziemia stanie się nieco bardziej żyzna. Na wierzchu grządek kładziemy kompost, wyrównując jego powierzchnię za pomocą grabi. Odległość między poszczególnymi sadzonkami zależy od wielkości bulwy. Najczęściej bierze się pod uwagę dystans między 30 a 60 cm. Karpa powinna trafić do dołka o głębokości około 7 cm. Tylko dzięki naturalnym i wysokiej jakości nawozom dalie mogą pokazać się w pełnym rozkwicie. Nawozić należy je około 5 razy w okresie od czerwca do sierpnia. W nawozach nie powinien przeważać azot, ponieważ pod jego wpływem wykształci się więcej liści, niż kwiatów. Dobrze jest o tym pamiętać, jeśli planujemy barwny zakątek z daliami w roli głównej przed lub za domem.

Podziel się swoją opinią