Cięcie śliwy – jak i kiedy to zrobić? Poradnik krok po kroku

Śliwki są jednymi z najbardziej popularnych polskich owoców. Dlatego często można je spotkać w naszych ogrodach. Śliwa jako taka wydaje się nietrudna w uprawie, bo drzewo samo rośnie i wydaje owoce. Niemniej jednak kwestia jest jakości tych owoców. Często śliwa nam dziczeje i wtedy już przestaje być dla nas atrakcyjnym drzewem, co rodzi słodkie i dorodne owoce.

Często problem leży nie w samym drzewie, a w sposobie jego pielęgnacji. Oprócz nawożenia i podlewania, co i tak o tym z czasem zapominamy, jest cięcie śliwy. Niewielu ogrodników amatorów ma tę świadomość, iż przycinanie śliwy od początku jej uprawy ma ogromny wpływ na plony, jakie to drzewo owocowe nam wyda. Zatem ten zabieg może gwarantować nam dobre zbiory.

Kiedy przycinać drzewo śliwy?

Śliwa jest drzewem pestkowym. Dlatego przycinanie śliwy powinno być wykonane zaraz po jej owocowaniu. Ostateczny termin cięcia zależy od okresu i czasu dojrzewania owoców, a tym samym od odmiany. Odmiany późne i średnio późne, takie jak węgierka, czy president przycina się na wiosnę na przełomie marca i kwietnia. Gatunki wczesne, takie jak herman lub opal przycinamy na przełomie lipca i sierpnia. Letnie cięcie śliwy ma podobny charakter, jak wiosenne przy odmianach późnych.

Wiosenne cięcie śliwy węgierki (odmiana średnio późna) należy wziąć pod uwagę duże ryzyko wystąpienia chorób. Ze względu na dużą wilgotność  o tej porze roku. Przycinanie śliwy wykonujemy w ciepły i bezdeszczowy dzień.

Wybierając odpowiedni termin cięcia śliw, należy wziąć pod uwagę tempo ich wzrostu danej odmiany, a także podkładkę, na jakiej drzewo zostało zaszczepione. Ciecie śliw po zbiorach owoców wpływa na ograniczenie intensywności ich wzrostu. Przycinanie śliwy wiosną sprzyja zwiększeniu tempa wzrostu drzewa. Jeżeli zależy nam na obfitych plonach, to warto przycinać drzewa po owocowaniu, ponieważ wtedy śliwa bardziej skoncentruje się na wytworzeniu owoców, a nie na wzroście.

sliwa

Jak przycinać śliwy?

Śliwa w zależności od wieku wymaga innego sposobu cięcia. Dlatego wyróżniamy cięcie po posadzeniu, cięcie formujące, cięcie prześwietlające i odmładzające.

Cięcie śliwy po posadzeniu

Cięcie śliwy zaraz po posadzeniu zwiększa jej szanse na przyjęcie młodej sadzonki. Na ogół młode sadzonki śliwy mają zbyt wiele gałązek do wyżywienia. Dlatego przy sadzonkach rozgałęzionych usuwamy wszystkie pędy rosnące pod kątem ostrym. Pozostawiamy 3 lub 4 najsilniejsze pędy, wyrastające pod kątem zbliżonym do ostrego i skracamy je o 2/3 długości. Przewodnika skracamy o 40 cm naj najwyżej położoną gałęzią. Gałązki rosnące poniżej 50 cm od gruntu, należy usuwać.

Cięcie formujące śliwę

Koronę drzewa śliwy formujemy przez następne 3-4 lat. To jest okres pieczołowitych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na tej roślinie, w celu jej uformowania. Przycinanie śliwy węgierki na kształt korony wrzecionowej, przypominającej stożek jest kształtem najbardziej odpowiednim dla śliwy. Na dole mamy najdłuższe gałęzie, a czym drzewo wyższe, tym gałązki krótsze. Przy formowaniu takiej korony przygina się boczne pędy, aby rosły pod kątem bardziej prostym. W tym celu używa się sznurka lub spinaczy. Wszystkie gałązki pod kątem ostrym są usuwane. Taki kształt pozwala na lepsze doświetlenie drzewa, a także ułatwia zbiory śliwek. Kształt wrzecionowaty jest najbardziej pożądany, gdy sadzimy kilka osobników obok siebie.  Korona wrzecionowata wymaga rozstawy drzew 3,5 × 1,5 m. Dzięki takiemu ułożeniu korony drzewa są lepiej doświetlone i mniej narażone na pojawienie się chorób.

W przypadku drzew soliterów możemy sobie pozwolić na bardziej swobodną koronę drzewa, która jest bez wyraźnego przewodnika. Ta forma korony jest na ogół stosowana w uprawach amatorskich i ogrodach. Taki kształt korony śliwy jest najczęściej spotykany.

przycinanie sliwy

Cięcie doświetlające śliwę

Śliwa posadzona w luźnym rozstawieniu lub jako soliter wymaga jedynie cięcia prześwietlającego. Cięcie doświetlające polega na usuwaniu wszystkich pędów krzyżujących się, zachodzących na siebie, rosnących do środka korony  oraz tych uszkodzonych i porażonych przez choroby. Istotną sprawą jest usunięcie tzw. wilków, czyli pionowo rosnących pędów, które nie wydają owoców. Przycinane są również silne przyrosty u wierzchołka. Cięcie prześwietlające ma na celu utrzymanie pożądanego kształtu korony, doświetlenie środka korony oraz ułatwienie zbiorów owoców.

Cięcie odnawiające śliwy – jak je przeprowadzić?

Cięcie odmładzające śliwy wykonuje się na drzewach starszych, które mają powyżej 4-5 lat. Śliwa rozłożysta i wysoka zajmuje dużo miejsca w ogrodzie. Przy tym owoce są trudnodostępne. Przy tym rodzaju cięcia usuwamy trzy lub cztery najstarsze konary drzewa, równomiernie na całej koronie. Pozostawiamy 10-30 cm czop przy przewodniku. Ponadto wycinamy wszystkie pędy z przewodnika, rosnące pod kątem ostrym, pionowe i wilki.

Przycinanie starej śliwy – jak to zrobić?

Stare śliwy to drzewa o silnym wzroście i bardzo rozgałęzionej fakturze. W tym wypadku konieczne jest cięcie prześwietlające. Dla zachowania odpowiedniego kształtu korony i niezbyt gęstej struktury drzewa wykonuje się je co roku. W tym wypadku wycinamy wszystkie gałęzie rosnące pionowo, do środka, krzyżujące się i nadmiernie zagęszczające koronę drzewa. Usuwamy również wszystkie uszkodzone i chore pędy.

Gdy naszą śliwę nieco zaniedbamy i drzewo nam się nadmiernie rozrośnie, to należy wykonać bardziej radykalne cięcie. Najpierw obniżamy wysokość samej korony i wycinamy 2-3 najstarsze gałęzie z samego środka. Gdy korona zostanie nieco rozrzedzona, to łatwiej nam będzie zauważyć wszystkie pędy rosnące pionowo, które również należy usunąć. Gdy wytniemy ich części, to zahamujemy intensywny wzrost całego drzewa. Poprawimy również doświetlenie korony i zawiązywanie się pąków kwiatowych.

Czym przycinać śliwę?

Przycinanie śliwy wymaga odpowiednich narzędzi. Ale i nie tylko, po cięciu należy odpowiednio zabezpieczyć rany. Gdyż to gwarantuje nam, że nasza roślina dobrze zniesie ten zabieg i będzie się prawidłowo rozwijała oraz wyda obfite plony. Do przycinania śliwy używamy ostrych narzędzi, przy tym o profilu dostosowanym do odpowiedniej średnicy gałęzi. Na przykład grubych konarów nie przycinamy zwykłych sekatorem, a nożycami lub piłami ogrodniczymi. Bo nie tylko pokaleczymy drzewo, ale i je osłabimy. Najbardziej preferowane są piły ogrodnicze do grubych konarów lub nożyce ręczne długie, bądź sekatory do cieńszych pędów i gałęzi.

Pamiętaj, aby narzędzie nie było pordzewiałe i przed samym zabiegiem, należy je zdezynfekować. Rany pocięciu zabezpieczamy farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego. W ten sposób uniemożliwiamy patogenom rozwój chorób na naszym drzewie.

zielone sliwki

Przycinanie śliwy – co jeszcze warto wiedzieć?

Niektórzy specjaliści doradzają dodatkowe cięcie poprzedzające dojrzewanie owoców. Wykonuje się je latem, do końca czerwca lub do połowy lipca. Cięcie to ma na celu ograniczenie wzrostu pionowo wyrastających pędów na przygiętych gałęziach. Pędy takie wyłamujemy palcami lub wycinamy sekatorem na wysokości 12-15 cm. W ten sposób ograniczymy rozwój tzw. wilków po okresie cięcia wczesnowiosennego i dodamy drzewu większej siły do owocowania, przy tym wydania smaczniejszych i większych owoców. Zatem nie musimy się bać cięcia letniego jeszcze przed dojrzewaniem owoców na śliwie. Przy okazji możemy wykonać cięcie letnie na odmianach późno dojrzewających, aby (zamiast na wiosnę) zahamować ich wzrost.

Właściwa pielęgnacja drzewek owocowych ma ogromne znaczenie na ich dalszy wzrost, plonowanie i żywotność. Nie tylko poprawia ich wygląd, ale też wzmacnia je, chroni przed rozwojem chorób oraz ułatwia same zbiory. Dlatego regularne przycinanie śliw, zrekompensuje nam trud włożony w och właściwą pielęgnację.

Podziel się swoją opinią