Tuje to rośliny najczęściej stosowane przy tworzeniu rozbudowanych kompleksów zielonych, żywopłotów i ogrodzeń dla klombów. Są chętnie stosowane i wykorzystywane głównie dzięki nieskomplikowanej pielęgnacji oraz wysokiemu poziomowi estetyki, jaki wprowadzają do każdego ogrodu czy gospodarstwa. Tuje należą do grupy roślin całorocznych, są bardzo odporne na niską temperaturę, stale zachowują swoją charakterystyczną zieleń, a w dodatku rozrastają w bardzo szybkim tempie. Każdy, kto tworzy ogród od podstaw, powinien wiedzieć, kiedy sadzić tuje. Jeśli będziemy wiedzieć, kiedy sadzić tuje na wiosnę lub pod koniec wakacji – szybko ustrzeżemy się mnóstwa błędów, które mogą się pojawić na naszej drodze
Kiedy można sadzić tuje?
Pora, kiedy sadzimy tuje może być przez nas wybrana w kalendarzu całego sezonu. Większość początkujących ogrodników na zapytanie kiedy sadzi się tuje odpowiada, że na wiosnę, ale to nie do końca prawda. Tuje możemy sadzić niemal przez cały rok – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Jeśli zastanawiamy się nad tym, kiedy sadzić tuje w ogrodzie i wybierzemy na ten moment pierwsze dni wiosny, pozwolimy w ten sposób roślinom przygotować się do upalnego lata. Z kolei, jeśli tuje planujemy zasadzić u progu jesieni, powinniśmy to zrobić na około 6 tygodni przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Sadzenie tuj w porze mroźnej niesie ze sobą ogromne ryzyko, sadzonki w dotkniętej mrozem glebie po prostu się nie przyjmą.
Kiedy najlepiej sadzić tuje?
Jeśli kupujemy sadzonki tuj ze szkółki, powinniśmy uważnie się im przyjrzeć. Korzenie nie mogą być wystające, ponieważ będzie to oznaczało ich wysuszenie. Druga sprawa to różnica wielkości korzenia do części nadziemnej. Jeżeli będzie on zbyt mały – prawdopodobne stanie się, że roślina zwiędnie niedługo po zasadzeniu. Kiedy najlepiej sadzić tuje i kupować je w zaufanych punktach ogrodniczych? Najlepiej w połowie kwietnia, gdy wiosna przybiera już na sile i wiemy, że tuje zdążą się przyjąć przed letnimi upałami. Jeśli kupimy tuje osłonięte jutą ogrodniczą, należy je zasadzić jak najszybciej, aby korzeń nie wyschnął. W przeciwnym wypadku także tutaj trudno mówić o przyjęciu się roślin w glebie.
Kiedy sadzić tuje szmaragd?
Odmiana szmaragdowa należy do jednych z najczęściej stosowanych tuj. Wybór momentu, kiedy sadzić tuje szmaragdowe zależy nie tylko od stopnia nasłonecznienia w danym miesiącu, ale także od metod sadzenia i wykorzystywania określonego typu nawozu o określonej porze roku. Połowa kwietnia to czas, kiedy można sadzić tuje szmaragd oraz inne bez większych obaw, mróz już na dobre ustępuje i wszędzie jest znacznie więcej słońca, niż w marcu. Podłoże pod tuje szmaragdowe powinno charakteryzować się wilgocią, przepuszczalnością oraz dobrym poziomem żyzności. Zbyt jałowa ziemia doprowadzi do tego, że rośliny zaczną nam stopniowo obumierać. Na wszelkiego rodzaju tuje koniecznie trzeba wybierać glebę w postaci gotowego podłoża do iglaków. Dobrym pomysłem będzie także synteza kompostu złożonego z kory sosny oraz torfu.
Kiedy sadzić tuje – wiosną czy jesienią?
Można sadzić tuje wiosną i jesienią, przy czym dobrze jest wiedzieć, że ta pierwsza opcja jest dla roślin nieco bardziej korzystna. Wiadomo – dużo słońca i ciepły klimat sprawia, że tuje po prostu szybciej się przyjmują. Przy sadzeniu tuj na samym końcu lata lub wczesną jesienią, gdy nie ma jeszcze przymrozków, ponosimy pewne ryzyko. Pogoda lubi zmieniać się gwałtowie, nie zwracając uwagi na to, co w danej chwili znajduje się w naszym ogrodzie. Szkoda zniszczonych przez mróz sadzonek, które nie zdążyły się przyjąć. Pilnujmy więc, by domowe sadzenie tuj nie przekraczało terminów dalszych, niż końcówka września. W październiku zaczynają się już pierwsze przymrozki, w niektórych rejonach Polski, np. w górach – jeszcze wcześniej.
Do kiedy można sadzić tuje?
Pora, do kiedy można sadzić tuje, oscyluje między końcem wakacji a połową września. Istnieją opinię, że niektóre z gatunków tui przyjmują się nawet wtedy, gdy zasadzone zostają w pierwszych dniach października. Ogrodnicy polecają nie przekraczać terminu końca września. Wiadomo, że ci, którzy w dziedzinie ogrodnictwa lubią eksperymentować na własną rękę, nie zawsze będą mieli ochotę trzymać się ścisłych terminów. Robią to jednak tylko na własną odpowiedzialność.
Kiedy sadzić tuje z gruntu?
Wszyscy, których interesuje, kiedy sadzić tuje z gruntu, powinni przed procesem sadzenia odpowiednio przygotować miejsce. Najbliższy obszar, w którym tuje będą rosły, musi być pozbawiony szkodliwych chwastów. Jeśli tuje mają pełnić rolę zielonego ogrodzenia, pas przygotowany na rośliny powinien być szeroki na 60 cm. Dół, do którego trafiać będą tuje, powinien mieć głębokość i szerokość około trzy razy większą od wielkości korzenia. Przy projektowaniu sporej wielkości żywopłotu poleca się umieszczać poszczególne okazy tui co 60 cm. Tyle samo dzielić je powinno od metalowych ogrodzeń, z którymi dość często sąsiadują. Zielone kolumny o nieco luźniejszym charakterze będą potrzebowały odległości około 80 cm.
Kiedy sadzić tuje brabant?
Najpopularniejszą tują wykorzystywaną do tworzenia żywopłotów jest odmiana brabant. Pytacie, kiedy sadzić tuje brabant? Tak samo jak tuje szmaragdowe oraz inne ich gatunki – granica – wczesna wiosna – koniec lata. Warto wiedzieć, że zielone ściany tworzone z tui brabant mogą sięgać wysokości od 2,5 do 4 metrów. W pielęgnacji jest to najmniej kłopotliwy rodzaj tui. Odnajdzie się zarówno w warunkach wytężonego słońca jak i srogiej zimy. Może się przyjąć nie tylko na glebach żyznych, ale również tych o wiele słabszych. Rozsiew poszczególnych sadzonek proponuje się co 60 – 70 cm. Wtedy utworzy się piękna i gęsta ściana naturalnej zieleni.
Kiedy sadzić tuje na wiosnę?
Na pierwsze w sezonie zakupy do punktu ogrodniczego warto wybrać się wraz z początkiem marca. TO wtedy do sprzedawców trafiają najświeższe odmiany sadzonek tujowych. Jest w czym wybierać, a im bardziej świeże rośliny trafią w nasze ręce, tym szybciej przyjmą się w domowym krajobrazie. Na sadzenie tuj wykorzystać można czas przed świętami wielkanocnymi lub na krótko przed majówką.
Kiedy sadzić tuje na żywopłot?
Porę, kiedy sadzić tuje na żywopłot, dopasować możemy do pozostałych porządków planowanych w ogrodzie. Sadzenie tuj może stać się zwieńczeniem prac nad całą przebudową ogrodu od podstaw, a także nową aranżacją trawnika. Najpierw trzeba wykopać dołki, by umieścić w nich ziemię przeznaczoną do uprawy iglaków. Może to być także mieszanka kompostowa, którą stworzyliśmy wcześniej z resztek i pozostałości sfermentowanych roślin w kompostowniku. W każdym ogródku taki kompostownik powinien się znaleźć, znacznie ułatwia wszelkie prace nad odświeżeniem gleby. Na podłożu stworzonym z nawozu ustawiamy sadzonkę w pionie, korzenie koniecznie trzeba przysypać ziemią, aby roślina od pierwszych chwil nabrała stabilności. Kolejny krok to napełnienie otworu na tuję wodą. Gdy zauważymy, że została dokładnie wchłonięta przez ziemię, przysypujemy pozostałością ziemi z podłoża w taki sposób, by wyrównać poziom gruntu. Gdy wyrównamy już powierzchnię – jeszcze raz podlewamy całą roślinę.
Ciekawostki o tujach
Gdy wiecie już, kiedy sadzić tuje, warto poznać szereg ciekawostek, dzięki którym uroda tych roślin zostanie odkryta w pełnej krasie. Teren wokół zasadzonych roślin można pokryć dodatkową ściółką z folii ogrodniczej oraz kory. Pozwoli to powstrzymać parowanie wody, dzięki czemu tuje zachowają intensywny odcień zieleni i nie będą przysychać. Z kolei szczepionka mikoryzowa pozwoli tujom lepiej wchłaniać wody oraz wszelkie składniki odżywcze prosto z gleby. Jeśli chodzi o przycinanie żywopłotów tujowych – zaleca się je przeprowadzać od wiosny do połowy lata. Ostatnie przycinanie gałązek powinno mieć miejsce w sierpniu, bo potem świeżo zmodyfikowane pędy mogą zostać niepotrzebnie dotknięte mrozem. Tuje mają nie tylko właściwości estetyczne, ale również prozdrowotne. Olejek wytwarzany z ich gałęzi pomaga w chorobach płuc, oskrzeli i przy dolegliwościach skórnych.