Truskawki w sezonie letnim smakują każdemu. Są bogactwem witamin i błonnika, dostarczają też wielu antyoksydantów. Każdemu, kto posiada choć niewielki skrawek ziemi na uprawę, poleca się hodować truskawki. Najważniejsze, aby sadzić je na terenie mało podmokłym, ale też niezbyt piaszczystym. Dowiedzcie się, jak sadzić truskawki, aby już w ciągu dwóch miesięcy od prac ogrodowych móc zacząć cieszyć się urodzajem tych słodkich i pasujących do wielu deserowych dań owoców! Jak gęsto sadzić truskawki, by nie narażać zbiorów na straty owoców?
Jak sadzić truskawki na włókninie?
Metod na to jak sadzić truskawkę może być wiele. Wszystko zależy od tego, jaką sadzonkę wybierzemy do posadzenia w ogrodzie. Z reguły większość zakwita w kolejnym sezonie, licząc od czasu zasadzenia. Dużą popularnością cieszy się odmiana Frigo, ponieważ tutaj owoce mogą pojawić się już po dwóch miesiącach od zasadzenia. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby jak najszybciej korzystać z efektów swojej pracy. Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak sadzić truskawki na agrowłókninie, konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia w postaci łopatki do kopania oraz grabi. Ziemię przygotowuje się tak samo jak w każdej formie uprawnej. Zdobywając wiedzę na temat tego, jak sadzić truskawki na włókninie, docenicie zalety braku konieczności dodatkowego plewienia. Do tego bez dodatkowych prac uda się utrzymać właściwą dla truskawek wilgotność. W takich warunkach włókninę należy rozciągnąć, przyszpilić do podłoża, miejsca na sadzonki truskawek zaznaczyć możemy ciemnym, niezmywalnym flamastrem. Następnie rozcinamy je nożykiem, rozchylamy, kopiemy małe dołki i sadzimy truskawki. Nie można zapomnieć o okryciu ziemi agrowłókniną, oczyścić ją z brudu. Na końcu świeżo zasadzone krzaczki podlewamy.
Jak sadzić truskawki – odstępy
Choć istnieje wiele opinii jak sadzić truskawki odstępy między rzędami powinny wynosić około 50 cm. Z kolei przestrzeń pomiędzy poszczególnymi krzaczkami na jednym rzędzie wynosić powinna około 30 cm. Im większą przestrzeń między krzaczkami zachowamy, tym wygodniej nam będzie dotrzeć do nawet najbardziej ukrytych owoców. Gdy przekopiemy rabatę pod truskawki, zawsze warto poczekać kilka dni na to, aby ziemia osiadła. Krzaki truskawek lubią być sadzone w podłożu wilgotnym, więc przed sadzeniem nie zaszkodzi nieco podlać glebę, tym bardziej, jeśli będzie nam się wydawała zbyt sucha. Później łopatka do kopania w ziemi pomoże nam wykopać zgłębienia większe od korzeni sadzonek. Umieszczone w dołach sadzonki przysypujemy ziemią, dbając o to, by cała część nadziemna nie została w żaden sposób przysypana. Może to później prowadzić do gnicia liści. Ziemia wokół sadzonek powinna zostać dodatkowo przysypana. Ważnym elementem jest także ściółkowanie. Wysypana słoma ograniczy wyrastanie chwastów i pomoże ochronić krzaki przed wysychaniem, a owoce przed gniciem. To dość podobna metoda do tej – jak sadzić truskawki na agrotkaninie, tylko z zastosowaniem surowca w pełni naturalnego.
Jak sadzić truskawki na agrowłókninie?
Jeśli nie wiecie jeszcze, jak sadzić truskawki na agrowłókninie, wybierzcie się do właściciela najbliższej w okolicy plantacji. Agrowłóknina sprawdza się przede wszystkim przy hodowlach na szeroką skalę, w gospodarstwach, które z uprawy oraz sprzedawania truskawek po prostu się utrzymują. Najlepszą glebą dla truskawek będzie ziemia o lekko kwaśnym odczynie. Na plus działa dobrze nasłonecznione miejsce i mało wiatru. Jeśli będziemy stosować agrowłókninę, warto pamiętać, że wszelkie nawozy i oborniki naturalne do obfitego plonu truskawek spełnią swoje role, jeśli cały proces nawożenia przeprowadzimy na około rok od planowanego sadzenia. Niestety, wszystko, co kończy się powodzeniem, zazwyczaj potrzebuje czasu.
Jak sadzić truskawki pnące?
Sposób na to, jak sadzić truskawki pnące wymaga nieco więcej zachodu, niż przy innych gatunkach tych owoców. Trzeba ostrożnie obchodzić się z nawozami i ziemią, aby liście nie zaczęły chorować. Konieczne jest zastosowanie drenażu wody z dna donicy, który nie dopuści do gnicia korzenia. Korzenie w sadzonkach nie powinny się podwijać.
Jak gęsto sadzić truskawki?
Minimum 25 cm między poszczególnymi krzaczkami, 50 cm między rzędami. Sposoby na to, jak sadzić truskawki wiszące mogą dodatkowo dotyczyć aranżacji tych krzaków w przestrzeniach otwartych, tarasowych i balkonowych. Wiszące truskawki potrzebują solidnych donic lub skrzynek.
Jak sadzić truskawki w doniczce?
Prosta metoda na to, jak sadzić truskawki w doniczce sprawdza się na początku wiosny, do ostatnich dni maja, albo też od początku lipca do pierwszych dni jesieni. Jeśli sadzimy truskawki w doniczce wiosną, zbiory będą raczej symboliczne. To, co zasadzone zostanie w lecie, odwdzięczy się bogatym plonem na następną wiosnę.
Jak sadzić truskawki w beczce?
Metoda na to, jak sadzić truskawki w beczce proponowana jest zwłaszcza tym, którzy stale narzekają na brak miejsca w ogrodzie, a bardzo chcieliby mieć własną hodowlę truskawek. Truskawki w beczce sadzi się warstwami. W plastikowej beczce o pojemności 120 litrów można zasadzić już około 25 sadzonek truskawek. Gleba w beczce umieszczana jest naprzemiennie z warstwami kamieni, a sadzonki trafiają do specjalnie wywierconych i wyciętych otworów.
Jak sadzić truskawki na balkonie?
Jeśli martwicie się, jak sadzić truskawki na balkonie, aby nie dosięgnęły ich przymrozki, zaplanujcie tę czynność na połowę maja. Pojemniki przeznaczone do truskawek hodowanych na balkonie powinny być duże i głębokie, musi się w nich znaleźć dodatkowe miejsce na drenaż, najlepiej żwirowy. Jako podłoże sprawdzi się ziemia ogrodowa kwaśna w połączeniu z piaskiem. Im balkon będzie bardziej nasłoneczniony – tym soczystsze owoce pojawią się latem.