Cięcie wiśni – jak i kiedy to zrobić? Poradnik ogrodnika

Pielęgnacja drzew owocowych rosnących w naszym sadzie lub ogrodzie, to podstawowy zabieg, jaki musimy wykonywać każdego roku z nastaniem wiosny. Dzięki temu nasze drzewa latem pięknie zaowocują i wydadzą obfite plony, a przy okazji będą zdrowo rosłych i się rozwijały. Jednym z najpopularniejszych drzew owocowych jest wiśnia. Cięcie wiśni jest szczególnie ważne, gdyż odpowiednio prowadzona korona tego drzewa, wpłynie latem na jej owocowanie.

Kiedy przycinać wiśnię?

Przycinanie wiśnie w dużej mierze zależy od wieku danego drzewa oraz pory roku. Najintensywniej są cięte młode drzewka zaraz po posadzeniu. Je na ogół tniemy wiosną. W pierwszych dwóch lub trzech latach formujemy koronę takiego drzewa. W przypadku starszych osobników, które mają więcej niż 2 lu 3 lata, wykonujemy cięcie odnawiające, czyli prześwietlanie korony drzewa. Dzięki temu światło swobodnie będzie mogło przedostawać się do korony. Luźna korona jest rzadziej atakowana przez patogeny chorobotwórcze. Zabieg prześwietlający w przypadku młodych drzew wykonujemy wiosną.

Drzewa starsze niż 5 lat przycinamy latem. Najlepiej obcinanie wiśni wykonać zaraz po zbiorach, czyli pod koniec lipca lub na początku sierpnia. To idealny moment na szybkie zagojenie się ran oraz na późniejsze owocowanie.

Jak przycinać wiśnię?

Podcinanie wiśni zawsze wykonujemy przy ładnej pogodzie. Najlepiej wybrać dzień suchy i słoneczny. Wtedy mamy najmniejsze ryzyko przeniesienia chorób grzybowych, które najczęściej roznoszą się w wilgotne i mokre dni.

Wyróżniamy kilka rodzajów cięcia wiśni, stosowanych w zależności od wieku samego drzewa. A więc mamy:

  • cięcie formujące koronę drzewa, stosowane zaraz po posadzeniu
  • cięcie odnawiające dla drzewek młodych (około 2-3 lata)
  • cięcie prześwietlające regulujące przepływ światła do korony drzewa
  • cięcie odmładzające stosowane u osobników starszych niż 5 lat.

Przycinanie wiśni po posadzeniu

Cięcie młodych wiśni zaraz po posadzeniu jest niezwykle ważnym zabiegiem. Drzewka na ogół sadzimy wiosną i również w tym terminie już zaczynamy formować ich koronę. Młode drzewka obficie owocują na pędach jednorocznych. Zaniedbanie ich korony spowoduje słabe plony i zdrowie, co skutkuje atakami patogenów chorobotwórczych.

Cięcie młodych wiśni zaraz po posadzeniu pozwoli na to, aby nasze drzewka szybko się przyjęły. Cięcie rozpoczynamy od wyznaczenia przewodnika i nieznacznie go skracamy, a także usuwamy grube pędy. Młode drzewka mają skłonność do gubienia przewodnika, a prowadzenie tego drzewa na przewodniku, wymaga specjalnych zabiegów. Resztę nieznacznie obcinamy nad kolejnym pąkiem. Pozostałej gałązki tniemy w 2/3 długości pierwszego pąka.

Istotną sprawą jest obcięcie pędów, które wyrastają z pnia i mają długość około 50 cm nad ziemią. Młode sadzonki wymagają pielęgnacji cięcia już po posadzeniu. Jeżeli tego nie zrobimy, to nasze drzewo zacznie przyjmować  krzaczastą formę. W pierwszym sezonie usuwamy pędy boczne na 1-2 oczek.

wisnie

Podsumowując:

Wykonujemy zdecydowane cięcie w kilku krokach:

  • skracamy nieznacznie przewodnik
  • usuwamy wszystkie grubsze pędy, które mogą być konkurencją dla przewodnika
  • inne pędy przycinamy na 1/3 długości nad drugim pąkiem lub o 2/3 długości nad pierwszym, licząc od nasady pędu
  • usuwamy wszystkie pędy, wyrastające z pnia drzewa do wysokości ok. 40-50 cm nad ziemią.

Jak ciąć młode wiśnie?

Młode drzewka, czyli takie około 2 – 3-letnie, które już mają wykształcony przewodnik, będący główną częścią drzewa powinniśmy systematycznie przycinać. Cięcie odnawiające polega na systematycznym przycinaniu gałęzi bocznych. Na ogół wykonuje się je po zbiorze owoców, czyli w sierpniu. W kolejnych latach usuwamy starsze i grube gałęzie, które mają już 2-3 lat. W ten sposób robimy miejsce młodym pędom, które będą owocowały. W miejscach cięcia pozostaną tzw. czopy. Z czopów wiosną wyrastają młode pędy.

Cięcie prześwietlające wykonuje się zarówno u młodych drzewek, jak i u starszych. Cięcie prześwietlające przeprowadzamy regularnie co roku wiosną. Korona nie może być nadmiernie rozrośnięta i właściwie uformowana, co ma wpływ na estetykę i łatwość zbierania owoców. Dzięki temu zabiegowi korona drzewa jest dobrze doświetlona. Zatem tniemy wszystkie gałęzie zwisające i rosnące nisko. Wewnątrz korony usuwamy pędy, rosnące do wewnątrz, utrudniające wzrost młodym pędom i gałęziom oraz te się krzyżujące. Dzięki temu usuwamy ok. 20 % wszystkich gałęzi. Z biegiem czasu przy regularnym przy regularnym prześwietlaniu konarów drzewa, gałęzi do wycięcia będzie coraz mniej. Dlatego już przy starszych osobnikach nie powinniśmy na siłę szukać gałęzi do wycięcia.

Cięcie starych wiśni – jak to zrobić?

Po około 5 latach nasze drzewo zaczyna słabiej owocować. Dlatego, aby pobudzić je znowu do wzrostu i owocowania przeprowadza się tzw. cięcie odmładzające. Skracamy główne konary drzewa, co stymuluje wykształcanie nowych pędów wewnątrz korony. Dzięki temu zastąpimy stare gałęzie, niezdolne już do wytwarzania nowych pędów.

Odmładzanie powinno zając dwa sezony, aby nie osłabiać zanadto wiśnie.  W pierwszym sezonie skracamy tylko część konarów o długości 1-1,5 m. W kolejnym sezonie usuwamy następną część starych gałęzi. Po wykonaniu cięcia odmładzającego. Potem wykonujemy tradycyjne cięcie prześwietlające. W razie potrzeby na wiosnę możemy wykonać jednocześnie dwa zabiegi, czyli cięcie odmładzające i prześwietlające.

Czym przyciąć wiśnię?

Do wyboru mamy kilka narzędzi ogrodniczych. Te, na które się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od grubości i wieku samych gałęzi do przycięcia. Do wyboru mamy

  • sekator ogrodowy do cienkich i grubych gałęzi
  • sekator uniwersalny

Ważna też jest wysokość, na której mamy przyciąć daną gałąź lub pęd. Warto zatem wyposażyć się w sekator o długich rączkach, który pozwoli dostać się do wyższych partii korony. Należy pamiętać o tym, aby narzędzie było ostre i wydezynfekowane. Dzięki temu nie przeniesiemy grzybów, roztoczy oraz bakterii na nasze drzewo z innej rośliny. Cięcie powinno być zdecydowane, a rana po cięciu gładka i nie poszarpana, aby na końcówce przyciętej nie rozwijały się żadne patogeny.

Niezbędne są też rękawice ogrodowe oraz drabina. Po cięciu należy zabezpieczyć miejsce cięcia maścią ogrodową przeciwgrzybiczną (z dodatkiem fungicydu). Drzewa pestkowe, w tym wiśnia, są często narażone na ataki groźnych grzybów i bakterii.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o cięciu wiśni?

Zabieg przycinania wiśni jest swego rodzaju szokiem dla drzewa. Niewątpliwie to osłabia naszą roślinę na pewien czas, póki rany się nie zagoją. Dlatego po procesie cięcia warto nawieść wiśnię nawozami wiosennymi (z dodatkiem azotu) lub letnich, które wzmocnią roślinę. Po procesie nawożenia należy wiśnie dobrze podlać. Pamiętajmy, że najlepszym czasem na przycinanie wiśni jest słoneczna, bezwietrzna i sucha pogoda. Na zabieg warto wybrać dzień, gdy w najbliższym czasie (przez parę dni) nie spodziewamy się deszczu, a konary drzewa są suche. Wilgoć również sprzyja rozwojowi różnych patogenów na drzewie, po procesie cięcia.

Podziel się swoją opinią