Jaka wełna na ocieplenie poddasza? Co wybrać?

Ocieplenie poddasza jest konieczne dla komfortu cieplnego w naszym domu, czy mieszkaniu. Pozwala na ograniczenie emisji energii cieplnej na zewnątrz, co w prosty sposób przedkłada się na rachunki za ogrzewanie w naszym lokum. Przez nieocieplone poddasze mniej więcej ucieka ok. 30 % energii cieplnej.  Aby ocieplić nasz dom, możemy użyć różnych materiałów izolacyjnych. Niemniej jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest wełna na poddasze.

Wełna do ocieplania dachu sprawdza się jako materiał termoizolacyjny oraz akustyczny. W sprzedaży mamy wiele jej gatunków, charakteryzujących się różnymi parametrami izolacyjnymi. Dlatego dla inwestora często wybór jest dość trudny, jeżeli chodzi o dobór odpowiedniego materiału na ocieplenie dachu i poddasza.

Rodzaje wełny do ocieplania poddasza – jakie są ?

Przy wyborze wełny liczy się rodzaj wybranego materiału, jego właściwości oraz odpowiednia grubość, która zapewni nam właściwą izolację termiczną. Wełna mineralna dzieli się na szklaną i skalną. Oba typy mają podobne właściwości. Niemniej jednak warto zapoznać się z ich charakterystyką, aby wybrać materiał najbardziej dopasowany do specyfiki budowlanej naszego domu.

Wełna mineralna skalna- ten rodzaj materiału izolacyjnego składa się z wytopionych surowców kamiennych, w skład których wchodzą dolomit, bazalt, gabro oraz domieszki kruszywa wapiennego. Ten rodzaj materiału charakteryzuje się dobrym współczynnikiem gęstości, odpornością na ściskanie i wysokie temperatury w porównaniu do wełny szklanej. Nadaje się do ocieplania budynków o masywniejszej konstrukcji.

Wełna mineralna szklana- składa się z wytopionego piasku kwarcowego i stłuczki szklanej z domieszkami skał wapiennych i gabro. W porównaniu do wełny skalnej jest ona mniej gęstsza, przez co mnie odporna na ściskanie i obciążenia mechaniczne. Niemniej jednak lepiej chroni przed niskimi temperaturami i ma doskonałe właściwości akustyczne.

Jaka wełna na poddasze? Doskonały materiał na poddasze

Gdy zastanawiasz się nad wyborem wełny mineralnej na poddasze, to zwróć szczególną uwagę na przeznaczenie budynku i masywność dachu. Do konstrukcji dachu w halach przemysłowych najlepiej sprawdzi się wełna skalna. Natomiast w domku jednorodzinnym wystarczy wełna mineralna szklana. Wełna do ocieplania dachu jest produkowana w postaci mat, które są wygodne do położenia.

To, co jest istotne w tym wypadku to grubość wełny mineralnej, jako materiału termoizolacyjnego.

ocieplanie poddasza

Grubość wełny na poddasze – jaką wybrać?

Przy wyborze wełny mineralnej ważna jest grubość. Od tego zależy współczynnik przenikania ciepła. Oczywiście im grubsza wełna, tym ten współczynnik będzie niższy. Warto tutaj wspomnieć, iż wata na poddasze występuje w trzech standardowych grubościach: 5, 10, 15, 20 cm. Do termoizolacji poddasza będziemy potrzebować warstwy o grubości 30 cm. Dlatego w tym wypadku niezbędne jest ocieplenie dwuwarstwowe.

Na ogół na poddasze domów jednorodzinnych stosuje się wełnę mineralną o grubości 15 cm. Jej grubość pozwala na swobodny montaż mat (o gr.15 cm) między krokwiami dachowymi. Ten rodzaj wełny jest lekki i elastyczny, dzięki temu termoizolacja dachu przebiega dość szybko i sprawnie. W tym wypadku stosujemy dwie warstwy wełny do zaizolowania poddasza.

W dużych i wysokich poddaszach stosuje się wełnę mineralną o grubości 20 cm. Wełnę dwudziestkę również stosuje się przy termoizolacji fasady budynku.

Ile wełny na ocieplenie poddasza?

Generalnie dolna graniczna grubość ocieplenia poddasza  wynosi ok. 25- 30 cm. To według ekspertów  jest wystarczająca warstwa, aby dobrze zaizolować poddasze. Niemnie jednak w domach energooszczędnych stosuje się warstwę izolacji nawet do 50 cm. Budynki energooszczędne charakteryzują się innym rodzajem techniki budowy i ocieplenia. I w tym wypadku taka warstwa izolacyjna poddasza ma sens.

Jednak w standardowych domach jednorodzinnych warstwa 30 cm jest wystarczająca. Zastosowanie  grubszej izolacji poddasza w takim układzie nie wpłynie znacząco na poprawę termoizolacji domu, a tylko wygeneruje niepotrzebne koszty.

Ile wełny na poddasze użytkowe będziesz potrzebował, zależy od wielkości samego pomieszczenia. Należy w tym celu wyliczyć powierzchnię ścian poddasza, biorąc wielkości po skosie dachu, gdy dach jest skośny. W tym wypadku istotne są wymiary dachu, okrywające poddasze. Wartość, która ci wyjdzie, mnożysz przez dwa (dwa razy więcej wełny). Gdy chcesz odizolować termicznie poddasze od reszty pomieszczeń w domu, to musisz wziąć też pod uwagę wymiar posadzki po podłodze. Według tych parametrów oraz powierzchni odmierza się potrzebną ilość rulonów wełny mineralnej lub ilość mat. Maty i rulony są sprzedawane w paczkach. W paczce znajduje się konkretna ilość metrów kwadratowych maty. Jeżeli wyliczona ilość potrzebnej wełny nie zgadza się z ilością paczek lub rulonów, to zawsze warto wziąć o jeden więcej.

Pamiętaj, że wełny mineralnej warto wziąć o 20 % więcej na ewentualne rogi lub krzywizny ścian, gdzie będzie ją trzeba docinać przy ocieplaniu.

Ocieplanie poddasza wełną mineralną – jak to zrobić?

Ocieplanie poddasza można podzielić na cztery kroki.

Krok 1 – przygotowanie materiału i dachu do ocieplenia

Dokładnie wymierzamy parametry ścian dachu od strony wewnętrznej na poddaszu. Gdy mamy zamiar ocieplić też podłogę, to należy wymierzyć całą podłogę również pod skosami. Kupujemy odpowiednią ilość wełny. W domu jednorodzinnym należy zastosować grubość ocieplenia 25 cm lub 30 cm. Gdy chcemy mieć lepiej zaizolowane poddasze, to możemy grubość zwiększyć do 40 cm.

Na ogół stosuje się dwie warstwy wełny, aby zniwelować mostki termiczne. Izolacja wełną sprawdzi się w przypadku dachów skośnych, jak i płaskich.

Krok 2 – układanie pierwszej warstwy ocieplenia

Układamy pierwszą warstwę wełny mineralnej pomiędzy krokwiami. Wełnę układa się na wcisk. Przy tym zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę, aby poszczególne warstwy wełny ściśle do siebie przylegały. Membrana dachowa nie może być wypchnięta na zewnątrz. Gdy nasze poddasze ma być szczelne dla pary wodnej, to powinniśmy pamiętać również o tym, aby pozostawić szczelinę wentylacyjną o grubości od 3 do 6 cm.

ocieplanie poddasza welna mineralna
.

Krok 3 – montaż stalowego rusztu

Po ułożeniu pierwszej warstwy wełny przystępujemy do kolejnego etapu. Teraz montujemy stalowy ruszt, który będzie podtrzymywał pierwszą warstwę. Konstrukcja rusztu ma kształt litery U z regulowaną wysokością oraz profile w kształcie litery C, które biegną prostopadle do krokwi. Tego typu wieszaki montuje się do krokwi, a następnie do nich mocuje się profile nośne. Resztki wełny, które pozostały po jej docinaniu, umieszczamy w listwach rusztu. Te fragmenty stanowią podparcie pierwszej warstwy wełny i zapewniają ciągłość ocieplenia drugiej warstwy.

Krok 4 – układanie drugiej warstwy ocieplenia

Druga warstwę wełny kładziemy tak, aby wyeliminować liniowe mostki termiczne. Takie liniowe mostki termiczne pojawiają się od krokwi. Wełnę mineralną w drugiej warstwie układamy pod krokwiami i pomiędzy zamocowanymi listwami stalowego rusztu podwieszanego. Układając tę warstwę, możemy jednocześnie przeprowadzić na zewnątrz listew przewody elektryczne, które powinny być prowadzone w rurkach.

Termoizolacja dachu właściwie jest zakończona. Teraz wystarczy tylko zabezpieczyć całość paroizolacją oraz okładzinami stropu i połaci nad poddaszem. Folię paroizolacyjną zakładamy na zakładkę od wewnętrznej strony poddasza. Folia paroizolacyjna jest szczególnie ważna w miejscach, gdzie ma być kuchnia, bądź łazienka.

W pokojach możemy od razu położyć karton-gips lub panele.

Poddasze nieużytkowe – czy warto zakładać tam wełnę mineralną?

Nie planuję używać poddasza, więc czy muszę go ocieplać ? Otóż tak. Przez poddasze może uciekać spora ilość ciepła z domu (ok. 30%), co generuje dodatkowe straty energii cieplnej, a tym samym odbija się na rachunkach za ogrzewanie. Dlatego warto ocieplić poddasze wełną mineralną, która jest dobrym izolatorem cieplnym. Jeżeli chodzi o ocieplenie poddasza nieużytkowego, to mamy tutaj dwie szkoły.

Pierwszy sposób to ocieplenie samej podłogi poddasza, a zostawienie połaci dachu. Wtedy wełnę kładziemy na samej podłodze poddasza. To jest metoda bardziej ekonomiczna.

Niemniej jednak nieocieplone poddasze może generować wilgoć, co ma negatywne skutki na drewniane krokwie dachu, które z czasem mogą butwieć. Ponadto  na nieocieplonym poddaszu z czasem może pojawić się  grzyb, który jest niezdrowy i niebezpieczny dla domowników. Gdy grzyb pojawi się na strychu, to również zaatakuje ściany wewnętrzne pomieszczeń użytkowych pod poddaszem.  Dlatego na ociepleniu poddasza nie warto oszczędzać. Z tego też względu druga szkoła zaleca ocieplenie podłogi, aby odizolować resztę pomieszczeń od zimnego poddasza oraz dachu, aby na naszym strychu nie zbierała się wilgoć i nie rozwijał się grzyb.

Ocieplenie poddasza warto już brać pod uwagę na etapie budowy domu. Poddasze można również ocieplić w nowo powstałym domu.

Podziel się swoją opinią