Ocieplenie podłogi ma ogromne znaczenie i jest ważnym elementem do wykonania na etapie budowy lub remontu domu. Właściwie niezaizolowane termicznie podłogi, mogą być powodem strat ciepła w naszym domu. To zaś zwiększa nam koszty na energię cieplną.
Ocieplenie podłogi – kiedy trzeba to zrobić?
Obecnie większość domów buduje się bez piwnicy, co wiąże się z tym, że usytuowane są bezpośrednio na gruncie. Bez odpowiedniej izolacji termicznej zachodzi wymiana termiczna między gruntem a wnętrzem naszego domu. Jak wiadomo, ten bilans energetyczny nie wpływa korzystnie na ogrzewanie naszego domu. Obecnie standardowo izolacja podłogi na gruncie jest wykonywana w nowo powstających domach. Natomiast budynki już istniejące, a szczególnie starego typu z piwnicą mogą nie posiadać takiej izolacji między kondygnacją piwnicy a parterem.
Nasz dom, czy budynek z dobrze zaizolowanymi ścianami i dachem, bez izolacji termicznej podłogi może generować nawet 10% strat energii w sezonie grzewczym, a to wiąże się większymi kosztami za ogrzewanie.
Dlatego ocieplenie posadzki wymagane jest nie tylko w nowo powstających domach, ale też domkach jednorodzinnych z piwnicą oraz budynkach wielorodzinnych, gdzie na parterowych kondygnacjach, mieszkańcy szczególnie odczuwają chłód z piwnicy. Gdyż na ogół piwnice w starych budynkach nie są ocieplone, a jedyną przegrodą jest betonowa posadzka.
Izolacja posadzki również wymagana jest przy wykonywania ogrzewania podłogowego. Z tego względu, aby ciepło emitowane było do wnętrza mieszkalnego, a nie ogrzewało piwnicę lub grunt.
Dlaczego ocieplanie podłogi jest takie istotne? Najważniejsze zalety
Obecnie stawia się na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania ogrzewania mieszkań, czy domów. Zastosowanie takich źródeł ciepła wymaga dobrej izolacji termicznej budynku w tym również podłogi. Co w dużej mierze odczuwa się w płatnościach za ogrzewanie.
Przy obecnych rosnących cenach za CO, to każda strata cieplna bije dość mocno po kieszeni. Zwłaszcza jak do starego nieocieplonego domu instalujesz piec gazowy lub pompę ciepła. Te energooszczędne urządzenia w tym wypadku przestają być energooszczędne, a straty są niemałe.
Pewna moja znajoma, która mieszka w domu pamiętającym czasy po wojenne przez długi okres czasu paliła węglem. Jak sama powiedziała, inwestycja w węgiel kosztowała ją ok. 800 zł na cały sezon grzewczy. Dla niej to już była wygórowana suma. Rok temu zainstalowała piec gazowy i zaczęła wręcz płakać. Rachunki za gaz w sezonie grzewczym kosztowały ją 700 zł miesięcznie. Ciepło uciekało oknami, przez ściany a szczególnie przez zimną piwnicę.
Na ogół myśląc o ociepleniu domu lub mieszkania, myślimy o wymianie okien i ociepleniu ścian oraz dachu. Zapominamy, że jest jeszcze podłoga, która wykonana jest na konstrukcji żelbetonowej. W sezonie zimowym, gdy na dworze mamy temperatury ujemne, beton lubi trzymać zimno i przekazywać je do otoczenia. Dlatego warstwa izolacji podłogi nie tylko stworzy warstwę nieprzepuszczalną dla zimna i wilgoci, ale też sprawi, że podłoga stanie się cieplejsza, dając nam pełen komfort jej użytkowania.
Jak ocieplić podłogę krok po kroku?
Ocieplenie podłogi w piwnicy, czy ocieplenie posadzki niepodpiwniczonej trochę się różni w metodologii postępowania oraz rodzaju zastosowanych materiałów. Na ogół na etapie budowy domu bez piwnicy, wykonuje się ocieplenie podłogi na gruncie. W domu już funkcjonującym z piwnicą możemy tego dokonać w każdej chwili. To, co ich jednak łączy, to izolacja termiczna na parterze domu, czy budynku, która musi być wykonana zgodnie ze sztuką.
Ocieplenie podłogi na parterze
Problemem wielu domów wielorodzinnych pamiętających czasy PRL-u jest zimna podłoga na parterze budynku. Co bardzo odczuwają mieszkańcy najniższej kondygnacji. Zazwyczaj chłód spowodowany jest zimną i nieogrzewaną piwnicą, która ze względu na oszczędności nie posiada urządzeń peryferyjnych typu grzejniki.
W tym przypadku na ogół izolacje wykonuje się od strony stropu piwnicy, tak aby chłód z tego pomieszczenia nie przenikał do górnych warstw stropu. Wydaje się to lepszym rozwiązaniem, niż ocieplanie posadzki od strony parteru, gdzie mieszkają lokatorzy.
Jednym ze sposobem jest stworzenie odpowiedniej pustej przestrzeni, gdzie wdmuchiwany jest granulat. Wypełnienie izolowanych przegród, nie stanowi problemu dla mieszkańców.
Ocieplenie podłogi piwnicy
W domkach jednorodzinnych piwnica może spełniać funkcje użytkowe, czyli być częścią funkcjonalną wnętrza domu. Wtedy to musimy ocieplić podłogę piwnicy na gruncie.
Jeżeli jednak piwnica jest niezagospodarowanym pomieszczeniem i służy do przechowywania różnych rzeczy, to należy ja ocieplić od strony stropu piwnicy, jak w przypadku budynków wielorodzinnych lub od strony parteru.
Ocieplenie górnej kondygnacji domu
Kolejnym słabym punktem jest strych. Ciepło lubi uciekać też górą. Dlatego warto również zaizolować podłogę na górnej kondygnacji budynku. Tam na ogół stosuje się ocieplenie podłogi styropianem od strony strychu. Innym bardzo dobrym materiałem na zaizolowanie cieplne innych pomieszczeń od strony strychu jest wełna mineralna.
Ocieplenie podłogi na gruncie
Dobrze wykonana izolacja na gruncie eliminuje nie tylko straty ciepła przez posadzkę, ale też zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci z gruntu. Oto schemat jak krok po kroku wykonać warstwę izolacyjną podłogi na gruncie.
- Zaczynamy od warstwy pierwszej, która jest najgłębiej usadowiona pod budynkiem. Tam znajdują się m.in. przewody wodno- kanalizacyjne. Tę warstwę przysypujemy piaskiem, który najpierw musi być zagęszczony. Na zagęszczony piasek rozkłada się warstwę tzw. chudego betonu (C8/10), która stanowi warstwę podkładową.
- Kolejnym etapem jest wyłożeniem izolacji przeciwwilgociowej, którą stanowi gruba folia. Warstwa folii musi być rozłożona szczelnie i wykonana na zakład. Styki folii powinny być sklejone, należy przy tym wypuścić odpowiedni naddatek na ściany.
- Na folii układamy styropian. Styropian musi być wyłożony w dwóch lub trzech warstwach i na mijankę, aby zakryć miejsca spoin. Ta warstwa, to swego rodzaju izolacja termiczna podłogi, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Dlatego grubość warstwy podkładu styropianowego nie może być mniejsza niż 10 cm, a większa niż 40 cm. Jej grubość zależy od zaprojektowanej warstwy izolacji oraz od założonej prawidłowej wysokości posadzki. Następnie styropian pokrywamy folią, aby odizolować warstwę wylewki betonowej od warstwy termoizolacyjnej.
- Wylewka betonowa jest zbrojona siatką zbrojeniową o zgrzewanych oczkach np. 15 × 15 cm. Grubość wylewki na ogół to 5 cm. Przy ogrzewaniu podłogowym wykonuje się wylewki o grubości od 8 cm do 10 cm.
- Warstwa wykończeniowa podłogi
Grubość warstwy izolacyjnej zależy od regionu. Decyduje o tym tzw. strefa przemarzania gruntu w danym rejonie i może być ona od 0,8 do 1,4 m poniżej poziomu gruntu. Na etapie projektowania budynku określa się grubość ocieplenia.
Obecne przepisy budowlane określają, że współczynnik przenikania ciepła [U] dla posadzek na gruncie nie może być większy niż 0,30 W/ (m2. K).
Izolację przeciwwilgociową wykonuje się w dwóch warstwach, czyli folii i papy. Papa jest doskonały materiałem izolacyjnym przed wilgocią z gruntu. Na ogół wykłada się ją na warstwę chudego betonu. Dzięki temu posadzka ma lepsze właściwości izolacyjne i charakteryzuje się szczelnością. Sama metoda jest bardzo prosta. Papę rozgrzewamy palnikiem, wykładamy i dociskamy do podłoża. Przy tym należy zastosować odpowiedni zakład. Praca wykonywana jest bardzo starannie, aby uniknąć przenikania wilgoci do wewnątrz budynku przez tzw. mostki cieplne na krawędziach.
Folię przeciwwilgociową wykłada się w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa na chudy beton, a druga na warstwę materiału izolacyjnego. Folia jest dobrym materiałem hydro izolacyjnym. Jej zaletą jest prosty i szybki montaż. Powszechnie stosowana jest do izolacji fundamentów oraz izolacji wodoszczelnej w mokrych pomieszczeniach np. w łazience. Stanowi warstwę przeciwwilgociową wylewki, zabezpieczając przed zawilgoceniem izolacji termicznej i akustycznej.
Jakie materiały wykorzystuje się do ocieplenia podłogi?
Rodzaj zastosowanego materiału do izolacji termicznej podłogi w dużej mierze zależy od miejsca jej umiejscowienia, czyli czy jest to izolacja na gruncie, czy służy ona do ocieplenia podłogi na kondygnacji np. od piwnicy, czy strychu. Izolację termiczną na gruncie wykonuje się na etapie budowy obiektu.
Natomiast tam, gdzie taką izolację mamy wykonać w budynku już istniejącym, to możemy do tego użyć następujących materiałów termoizolacyjnych:
- Styropian – najbardziej rozpowszechniony materiał termoizolacyjny, stosowany nie tylko na podłogi, ale też na fasady budynku. Często w starych domach stosuje się go do ocieplania podłogi od strony strychu. Materiał bardzo tani.
- Maty izolacyjne – najczęściej stosowana jest mata z wełny mineralnej do ocieplania budynków. W sprzedaży możemy również dostać maty z włókien drzewnych lub korka.
- Nadmuchiwana izolacja cieplna – stanowi granulat celulozowy, który jest wtłaczany pod ciśnieniem i szczelnie wypełnia zakamarki przegród.
- Sypka izolacja cieplna – granulat sypki, który dostarczany jest w workach, może być ręcznie nakładany i wyrównywany. Granulat może być ze szkła piankowego lub polistyrenu, który jest w formie granulek lub drobnego korka.