Czas na domowe porządki, ale podchodzisz do tego tematu, jak do jeża? Jeśli dotychczas sprzątanie zabierało Ci dużo czasu i energii, przez co kojarzy Ci się tylko z przykrym obowiązkiem, pora to zmienić. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym szybko i efektywnie posprzątasz swoje cztery kąty, a zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na to, co lubisz – obejrzenie filmu, filiżankę kawy czy relaks z bliskimi.
Jak szybko posprzątać mieszkanie – postaw na regularność
Zasada nr 1: sprzątaj po sobie na bieżąco i zawsze odkładaj rzeczy tam, gdzie ich miejsce. Jeśli Ty i pozostali domownicy będziecie o tym pamiętać, w domu zawsze będzie panował porządek, a gruntowne sprzątanie całego mieszkania będzie przebiegać dużo szybciej i mniej uciążliwie. Zabrudzone naczynia umyj lub włóż do zmywarki od razu po posiłku, blaty kuchenne przecieraj po każdym użyciu, a śmieci wyrzucaj, gdy tylko zapełnisz worek.
Nie zapominaj także o tym, że każda rzecz w Twoim domu powinna mieć swoje miejsce i zawsze musi być na nie odkładana. Polecanym rozwiązaniem są zatem rozmaite organizery, pudełka, kartony i skrzynie – dzięki nim szybko odnajdziesz poszukiwane przedmioty i z łatwością utrzymasz porządek.
Efektywne sprzątanie – często i krótko
Zasada nr 2: sprzątaj często i poświęcaj na to dosłownie kwadrans dziennie – to sprawdzony sposób, by nie przeznaczać na porządki całego dnia, ale ograniczyć czas do niezbędnego minimum. Wystarczy, że codziennie znajdziesz 15 minut na zagospodarowanie jednego obszaru – pierwszego dnia zajmij się odkurzeniem podłóg i listew przypodłogowych, innego zetrzyj kurze z mebli, a kolejnego umyj wannę, zlew i umywalkę. W ten sposób zawsze będzie czysto, a Ty nie będziesz tracić weekendu na sprzątanie.
Porządki domowe – nie chomikuj
Tak zwane „przydasie” to coś, co dobrze znasz? Nie wyrzucasz starej, znoszonej sukienki z nadzieją, że jeszcze Ci się przyda, tak samo jak mnóstwo innych rzeczy nie tylko w Twojej szafie, ale też w piwnicy? Czas wdrożyć zasadę nr 3: nie chomikuj. Choć może się to wydawać trudne do wdrożenia w życie, nie warto zatrzymywać rzeczy, które są zbędne i nie były używane przez rok lub dłużej. Jeśli przez ten czas z nich nie skorzystałaś, mało prawdopodobne, że jeszcze po nie sięgniesz. Podziel się nimi z osobami, które mogą ich potrzebować, a zyskasz więcej miejsca (i porządku) w całym domu.
Zapamiętaj
Ocet i soda oczyszczona to Twoi sprzymierzeńcy w domowych porządkach.
Ocet świetnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy i usuwa kamień (np. w czajniku). W połączeniu z wodą idealnie nadaje się do mycia lodówki, pralki, okien i przypalonych naczyń.
Soda natomiast doskonale sprawdzi się do czyszczenia fug, kafelków, garnków, lodówki czy płyty indukcyjnej.
Jak szybko posprzątać mieszkanie – opracuj harmonogram
Zasada nr 4: warto działać w oparciu o plan. Podziel go na 3 części: plan dzienny, tygodniowy i miesięczny. O dziennym już nieco wspomnieliśmy – to nic innego, jak szybkie sprzątanie, czyli mycie naczyń, wyrzucanie śmieci, przecieranie blatów, zmiana ręczników, robienie prania itd. Plan tygodniowy natomiast powinien uwzględniać zadania, które w zupełności wystarczy zrobić raz na kilka dni, np. co weekend (mycie szafek, odkurzanie i mycie podłóg w całym mieszkaniu, porządkowanie balkonu, prasowanie, sprzątanie łazienki i kuchni itd.). W planie miesięcznym warto zapisać choćby mycie lodówki, piekarnika, okien czy wietrzenie szaf.
Porządki domowe – zacznij od kuchni i łazienki
Zasada nr 5: porządki domowe zaczynaj od pomieszczeń, w których jest najwięcej do zrobienia. Zazwyczaj to kuchnia i łazienka, dlatego dobrym pomysłem jest rozpoczęcie sprzątania właśnie od nich – zajmą Ci najwięcej czasu i nie obędzie się bez stosowania największej ilości różnych detergentów. Dopiero w następnej kolejności zajmij się pokojami. Na tym etapie bezcennym wsparciem będzie nowoczesny odkurzacz. Postaw np. na model z funkcją mopa i wbudowanym odkurzaczem ręcznym – tak wielofunkcyjne urządzenie umożliwi efektywne posprzątanie wszystkich powierzchni (dywanów, płytek i paneli), a nawet przyda Cię do usunięcia zabrudzeń ze stołu, mebli tapicerowanych czy samochodu. W trakcie poszukiwań odpowiedniego sprzętu do sprzątania, koniecznie zajrzyj na stronę: https://www.philips.pl/c-e/blog/dom/sprzatanie/sprzet.html. Pamiętaj także, by zawsze sprzątać od góry do dołu, czyli najpierw zetrzyj kurze z lamp wiszących i najwyższych półek, a skończ na odkurzeniu i umyciu podłóg.