5 pomysłów na wiosenny remont

Bez wątpienia wiosna to najlepszy czas na remont. Budząca się do życia przyroda to dobry pretekst do zmian. Nasz dom lub mieszkanie również mogą zyskać nowe oblicze po zimie. Wiosna to jednocześnie czas, gdy dopiero rozpoczynają się remonty i można łatwiej znaleźć odpowiednią ekipę fachowców.

Większość z nas nie lubi remontów, ponieważ kojarzą się z kosztami, kłopotami i dezorganizacją życia. Czasami jednak warto odświeżyć jedno lub nawet wszystkie pomieszczenia, ponieważ to zwiększy komfort mieszkania i wpłynie pozytywnie na naszą psychikę. Niekiedy jednak remont jest po prostu konieczny. Bez względu na zakres prac i powód ich przeprowadzenia warto zacząć od planowania budżetu remontowego.

Jak sfinansować wiosenny remont?

Do wiosennego remontu warto przygotować się dużo wcześniej. Już zimą najlepiej zacząć odkładać chociażby małe kwoty (ich wysokość zależy od zakresu planowanego remontu), aby mieć środki na prace wiosenne w domu lub mieszkaniu. Co jednak, gdy nie uda nam się odłożyć na ten cel oszczędności? Gdzie szybko i bez skomplikowanych formalności pożyczyć pieniądze? Zapytaliśmy o to eksperta.

– Wiosenny remont może kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy. Wszystko zależy od planowanego zakresu prac. Nie jest wykluczone, że takie wydatki osiągną poziom kilkudziesięciu tysięcy złotych przy remoncie generalnym i wymianie wielu sprzętów domowych – zwraca uwagę ekspert marki hapipożyczki. – Jeśli chcemy uniknąć skomplikowanych formalności, warto wziąć pod uwagę sfinansowanie wiosennego remontu pożyczką przez Internet. Aby pożyczyć pieniądze, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Do tego można pozyskać pieniądze na nawet duży remont. Spłata takiej pożyczki nie obciąża mocno domowego budżetu, ponieważ można łatwo dostosować wysokość miesięcznej raty do możliwości finansowych. Wystarczy wybrać odpowiedni okres spłaty pożyczki – podkreśla ekspert.

Co warto wyremontować wiosną?

Najlepiej przygotować plan wiosennego remontu jeszcze zimą. Wtedy można wszystko spokojnie przemyśleć, a nawet zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, które przed sezonem remontowym są zwykle tańsze. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli taki plan powstanie później, ale będziemy mieli mniej czasu na przygotowania. Trzeba określić dokładnie zakres prac, żeby móc oszacować koszty. Jeśli zamierzamy wynająć ekipę remontową, fachowcy na pewno przygotują nam szczegółowy kosztorys. Warto jednak przygotować się na dodatkowe wydatki, ponieważ te zawsze pojawiają się przy remontach. Budżet należy zatem zawsze planować z lekkim zapasem. Sprawdźmy, co warto wyremontować wiosną.

  Elegancki taras z plexi zamiast szkła. Sprawdź, jak wykorzystać płyty plexi podczas jego budowy

1. Łazienka

Najczęściej remontowanym pomieszczeniem jest łazienka. Być może wynika to z faktu, że jest często używana, więc wymaga regularnego odświeżenia. Łazienkę wiosną da się odmienić w różny sposób. Można postawić na delikatne odświeżenie wnętrza. W takiej sytuacji wystarczy zmienić dywanik łazienkowy i odświeżyć akcesoria łazienkowe. Nie zaszkodzi także wymiana baterii. To niewielki zakres prac, a potrafi zrobić efekt. Jeśli jednak planujemy remont generalny, warto z góry ustalić nową aranżację i styl pomieszczenia. Będzie to determinowało dobór materiałów wykończeniowych i mebli. Trzeba jednak pamiętać, że to już poważniejsze prace, które mogą być długotrwałe.

2. Kuchnia

Inne popularne pomieszczenie, w którym często przeprowadzane są wiosenne remonty, to kuchnia. Tutaj również można zaplanować remont generalny lub tylko lekkie odświeżenie przestrzeni. Na pewno warto co kilka lat gruntownie wyremontować kuchnię. Powinno to być pomieszczenie czyste i świeże, ponieważ przyrządzamy tam posiłki i często również je spożywamy. Remont generalny kuchni nie jest jednak tani. Warto zlecić projekt aranżacji fachowcowi i kupić meble specjalnie dopasowane pod wymiar pomieszczenia. Gruntowny remont to także okazja, żeby wymienić sprzęt AGD na nowy. Ten dobieramy również pod zabudowę. Niewielkie odświeżenie może się z kolei ograniczyć do wymiany dodatków, akcesoriów, a nawet baterii kuchennych.

3. Salon

Wiosna może być dobrym pretekstem, żeby całkowicie odmienić salon. Warto postawić na zupełnie nową aranżację. Nie zapominajmy, że salon to najczęściej pomieszczenie reprezentacyjne, do którego zapraszamy gości. Powinien być zatem z jednej strony wygodny i funkcjonalny, a z drugiej – efektowny. Na jaki styl postawić? To musi być aranżacja, która oddaje nasz charakter, a jednocześnie nawiązuje do stylu innych pomieszczeń. Można postawić na minimalizm skandynawski. Bardziej odważny będzie styl glamour z nieukrywanym przepychem. Ponadczasowy i uniwersalny jest styl klasyczny, w którym dominuje ciepło i harmonia.

  Wentylacja w domu - rodzaje nawiewników okiennych

4. Odświeżenie całości

Wiosną można także postawić na remont całego mieszkania lub domu. Nie powinno to zająć wiele czasu, gdy zmiany będą jedynie kosmetyczne, jednak duży remont całości to nie lada wyzwanie. Nie tylko będzie to kosztowne przedsięwzięcie, ale też należy się przygotować na co najmniej kilkutygodniową destabilizację domowego życia. Efekt może być jednak olśniewający. Będzie to także okazja, żeby nawiązać we wszystkich pomieszczeniach do tego samego stylu.

5. Wiosenne dekoracje

Jeśli nasze mieszkanie lub dom przechodziły w poprzednim roku gruntowny remont, nie ma powodu, aby go powtarzać – także w ograniczonej formie – kilka miesięcy później. W takiej sytuacji warto jednak pomyśleć o odświeżeniu dekoracji po zimie. Wprowadzenie wiosennego wystroju skutecznie odświeży wnętrza, nada im nowego charakteru i sprawi, że sami poczujemy się lepiej.

Co warto zmienić w dekoracjach? Nie muszą to być od razu bardzo duże zmiany, czasem wystarczą drobiazgi. Warto na przykład zmienić aranżację okien. Ciężkie, „zimowe” firany najlepiej wymienić na lekkie, zwiewne i bardziej przejrzyste, które wpłyną na całe wnętrze i nadadzą mu wrażenia wiosennej lekkości. Jeśli mamy w oknach zasłony, one także powinny zostać wymienione na materiały lżejsze, utrzymane w delikatnych barwach. Wszystko to pozwoli wpuścić więcej światła do pomieszczeń.

Do tego wiosną warto przystroić parapety okien roślinami doniczkowymi. Zwiększy to ilość zieleni w pomieszczeniach. Takie rozwiązanie jest proste, ale bardzo atrakcyjne wizualnie. W kuchni natomiast można umieścić doniczki z ziołami, z których będzie można korzystać, przyrządzając różne dania. Wiosną warto także zadbać, żeby w naszej przestrzeni mieszkalnej pojawiły się również cięte kwiaty w wazonach. Do tego najlepiej przystroić każde pomieszczenie dekoracyjnymi przedmiotami, które mają motywy wiosenne (np. stroiki z ptakami czy kwiatami).

  Jak obliczyć metry kwadratowe? Praktyczne obliczenia

Wiosenny remont może być lekkim odświeżeniem mieszkania bądź domu lub szeroko zakrojonymi pracami. Wszystko zależy od potrzeb i od naszych możliwości finansowych. Bez względu na zakres prac, warto przygotować taką aranżację, która nie tylko będzie modna, ale również wygodna.

IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. „Pożyczka Długoterminowa” trwa od 01.07.2021 i dotyczy pożyczki przez Internet od 2000 zł do 15000 zł, spłacanej od 12 do 36 miesięcy, dostępna jest dla Nowych Klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,80%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15000 zł, całkowita kwota do zapłaty 17268 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 2268 zł (w tym prowizja 1701 zł, odsetki 0 zł, opłata hapiserwis 567 zł), 35 miesięcznych równych rat w wysokości 479,67 zł, ostatnia 36 miesięczna rata w wysokości 479,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. „Pożyczka Długoterminowa” zajęła 1 miejsce w rankingu pożyczek ratalnych wg. TotalMoney.pl