3 największe zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego

W sieci można znaleźć liczne zestawienia różnych typów ogrzewania podłogowego. Elektryczne to jedna z dostępnych metod. O zaletach kwestiach technicznych można mówić długo. A jakie są największe zalety takiego rozwiązania?

Łatwy montaż

Wiele osób pamięta pisma wnętrzarskie czy katalogi sprzed lat, w których były drobiazgowe zdjęcia z instrukcjami dotyczącymi tego, jak kłaść wodny system ogrzewania podłogowego. Rozkute na kilkanaście centymetrów wgłąb posadzki i meandry rurek pod podłogą, sprawiały wrażenie, jakby był to system skomplikowany i dostępny dla nielicznych. Dziś wiele się zmieniło wraz z pojawieniem się na rynku ogrzewania podłogowego elektrycznego. Wystarczy mieć równą posadzkę (można ją wyrównać zaprawą samopoziomującą), by móc na niej rozłożyć folię lub maty grzewcze. Zalewamy je klejem do płytek lub kładziemy parkiet w systemie pływającym. To nie wymaga żadnego większego remontu, a efekt ten da się uzyskać również w mieszkaniu w bloku. Wiele osób nawet nie marzyło, że mogą mieć elektryczne ogrzewanie podłogowe gotowe po jednym dniu pracy montera.

Ekologiczne rozwiązanie

Drugą dużą zaletą ogrzewania podłogowego elektrycznego jest to, że wpisuje się ono w ideę ekologicznego domu. To dla wielu może być zaskoczeniem. W końcu eko-domy kojarzą się z budynkami pozbawionymi wygód. A tymczasem da się mieć ogrzewanie podłogowe i jednocześnie uniknąć oskarżeń o marnotrawienie zasobów. Jak to zrobić? Firmy takie jak Samurio oferują już możliwość podłączenia ogrzewania podłogowego do domowej fotowoltaiki. Jak by to miało działać? Przy założeniu, że część, lub całość prądu potrzebnego do uruchomienia paneli pochodzi z domowej sieci fotowoltaicznej, uzyskujemy źródło ciepła, które nic nie kosztuje.

Ciepła podłoga to nie tylko fanaberia dla zapewnienia dodatkowego komfortu termicznego w łazience czy kuchni. Folie grzewcze na suficie i podłodze mogą być głównym źródłem ciepła w domu, który trudno byłoby ogrzać inaczej, przy założeniu, że nie chcemy inwestować w staromodne technologie, jak piece na drewno czy węgiel.

  Nowoczesne balustrady i ogrodzenia — zwiększ atrakcyjność swojej posesji!

Kontrola nad efektem

Gdy poprosiliśmy o opinię specjalistów z serwisu samurio.pl, jako największą swoim zdaniem zaletę wymieniali oni kontrolę nad temperaturą, jaką klient uzyskuje po zamontowaniu ogrzewania podłogowego elektrycznego. Wystarczy mieć termostat, by móc w każdym pomieszczeniu z osobna programować temperaturę. Efekt uzyskuje się dość szybko, bo już po kilkudziesięciu minutach. W Samurio klienci mogą ustawiać temperaturę za pomocą aplikacji. Jest więc możliwe, by włączyć ogrzewanie, jeszcze będąc w pracy. Po dojeździe do domu czeka na nas ciepła podłoga w łazience. Na tej samej zasadzie można mieć w domu ustawione wyłączone grzanie w nocy poza sypialnią lu w dzień, gdy nie ma nas w domu. To z kolei daje duże oszczędności.

Ciekawostką jest możliwość wylania grubszej warstwy betonu pod podłogą, w celu zapewnienia dodatkowego efektu akumulacji ciepła. Na przykład: włączamy ogrzewanie podłogowe elektryczne po południu, a na dwie godziny przed snem wyłączamy je. Podłoga aż do momentu zaśnięcia nadal będzie ciepła, korzystając z pobranego wcześniej ciepła.