10 najlepszych sposobów na ukrycie kabli od telewizora

Każdy z nas chce, aby nasze wnętrza wyglądały pięknie i estetycznie. Aranżacje bez zbędnych dodatków, tylko to, co jest istotne i wpływa na charakter całego pomieszczenia, nie zawsze może do końca nam się udać. To, co na ogół burzy cały porządek i estetykę wnętrza, to właśnie kable od telewizora, zestawu Hi-fi, czy innych urządzeń elektronicznych, zamontowanych np. w pokoju dziennym.

Jak ukryć kable w ścianie?

Zamaskowanie kabli, a raczej poprowadzenie ich tak, aby nie były widoczne, to jeden z problemów do rozwiązania, nad którym na ogół myślimy, gdy kupimy nowy sprzęt elektroniczny i nijak nie wiemy, jak je poprowadzić, aby nie rzucały się w oczy. Przy tym nie chodzi tylko o sam przewód doprowadzający zasilanie, ale też antenowy i inne kable prowadzące do np. dekodera, głośników itp. Co prawda nowoczesne telewizory mają wiele tych urządzeń wbudowanych już w sobie. Niemniej jednak odbiorniki starszego typu potrzebują dodatkowych połączeń. Przy tym wiele wtyczek i złączy takiego telewizora daje nam więcej możliwości, jak np. podłączenia do laptopa, kamery, czy stacji internetowej.

To, co najczęściej jest najtrudniejsze do rozwiązania, jeżeli chodzi o przewody telewizyjne, to ukrycie ich przy ścianie. Tam najbardziej są widoczne. Zatem jak możemy sprawić, aby nie rzucały się w oczy.

10 sposobów na ukrywanie kabli od TV

Strategiczne umieszczenie gniazdek

Obecnie dość popularnym rozwiązaniem w nowych domach i mieszkaniach jest tworzenie gniazd w miejscach, gdzie ma wisieć sprzęt elektroniczny w postaci odbiorników TV. Na etapie budowy już wyprowadza się gniazdka mniej więcej na wysokości, na której powinien wisieć przyszły telewizor. Zaletą tego rozwiązania jest to, że zawieszając TV, zaraz za nim z tyłu znajdują się gniazda, do którego go podłączamy. Wtedy problem z wiszącymi kablami nie istnieje. Wadą tego rozwiązania jest to, że już na etapie budowy mamy konkretnie zaplanowane miejsce usytuowania telewizora. W razie innej aranżacji, czy ustawienia mebli, ściana telewizyjna musi pozostać w tym samym miejscu.

  Modern farmhouse: styl, aranżacje i inspiracje dla twojego domu

Maskowanie kabli w przepustach

Innym sposobem zamaskowania kabli TV jest tworzenie tzw. korytek w ścianie. Na etapie remontu lub wykończenia wnętrza, można poprowadzić specjalne przepusty (plastikowe korytka) w ścianie i je zakryć masą tynkową. W zależności od szerokości takich korytek możemy w nich poprowadzić również inne przewody np. od komputera, czy drukarki lub sprzętu hi-fi. Podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu, także tutaj mamy ograniczone pole usytuowania tzw. ściany medialnej. Zaletą jest to, że na etapie wykończenia wnętrza, sami decydujemy, gdzie chcemy umiejscowić telewizor np. w salonie.

Specjalna ściana medialna

Obecnie dość popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym jest tworzenie tzw. ściany medialnej z paneli. Jedną ze ścian dekorujemy ściennymi panelami dekoracyjnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu za takimi panelami możemy doprowadzić kable telewizyjne. Ten sposób pozwala w przyszłości zmienić miejsce lokalizacji TV, jeżeli  za jakiś czas będziemy chcieli przeobrazić nasze wnętrze na inną stylizację.

Meble, jako element wystroju wnętrza

Maskowanie kabli TV można również przeprowadzić metodą znaną już naszym rodzicom. Na przykład Odpowiednia meblościanka, za którą można ukryć przewody od telewizora, zamaskuje nam to, czego nie chcemy, aby było na widoku. Regał lub komoda pod telewizorem również sprawdzi się, jako dobra maskownica dla przewodów. W tym wypadku jak będziemy chcieli przenieść nasze meble w inne miejsc, to musimy liczyć się z tym, że nasz telewizor też będzie musiał ulec przeprowadzce. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musimy robić dodatkowych dziur w ścianie, które w razie zmiany aranżacji, mogą zostać uwidocznione i będzie trzeba coś z tym zrobić.

Elementy dodatkowej dekoracji

Dodatki we wnętrzu, to jest to, co podkreśla jego charakter i nadaje swoistego klimatu. Każde wnętrze wymaga tzw. elementów dekoracji, stanowiących tzw. kropkę nad „i” zaplanowanego wnętrza. Ale takie dodatki mogą przyjść nam z pomocą również jako sposób na zamaskowanie tego, czego nie chcemy, aby było widoczne we wnętrzu. Odpowiednio ustawiona lampa, wazon, świecznik lub rzeźba mogą zasłonić kable telewizyjne. W tym wypadku można też zastosować kwiaty w doniczkach lub kwietniki, które ukryją nam kable, a przy okazji neutralizują niekorzystne promieniowanie odbiornika telewizyjnego.

  Tajniki aranżacji tarasu w bloku: od parteru do ostatniego piętra

Przewody w specjalnych korytkach

W sklepach elektrycznych i elektronicznych można nabyć specjalne korytka  na przewody. Takie maskujące korytka pozwolą nam zakryć brzydko wiszące kable, a przy okazji możemy z nich stworzyć elementy dekoracji pokoju. W trakcie zmian aranżacyjnych możemy je swobodnie przenosić.

Sztukateria na ścianie

Kolejnym dość popularnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz jest tworzenie pokoju dziennego bądź salonu w stylu wiktoriańskim lub glamour. Charakterystyczną cechą tych stylizacji jest tworzenie tzw. sztukaterii na ścianach, czyli zdobienie ich dekoracyjnymi obramowaniami.  W tym celu możemy wykorzystać gotowe wyrzeźbione listwy, które przykleja się do ściany np. przy suficie lub w połowie, tak aby nadać jej romantycznego stylu minionych epok lub luksusowego przepychu. Pod takimi listwami sztukaterii możemy zamaskować również przewody telewizyjne tak jak pod listwami przypodłogowymi.

Sztuka nowoczesna na ścianie

Nie tylko stylizacje glamour, czy romantyczne wykończenia salonów w klasycznych stylach posiadają elementy dekoracyjne ściany. Stylizacje nowoczesne również lubią ciekawe dekoracje ścian. W jednym z nowoczesnych salonów widziałam własnoręcznie wykonaną ścianę z drewnianych listew, które tworzyły przypadkowe geometryczne wzory na ścianie, przypominające swego rodzaju nowoczesne ramki na zdjęcia. Pod takimi listwami również możemy ukryć kable od telewizora. Tym razem listwy nie były ozdobne, a wykonane z naturalnego drewna sosnowego, a całość podkreślała surową skandynawską stylizację.

Jak ukryć kable domowymi metodami?

Metoda naszych rodziców i dziadków

Jak radzili sobie ludzie kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie było tylu dostępnych narzędzi i metod na maskowanie przewodów telewizyjnych ? Otóż pomysłów było wiele. Jeden z nich trochę przypominał współczesne maskowanie kabli TV w ścianie. Niemniej jednak zamiast prowadzenia ich w specjalnych korytkach (w tym czasie takowe ciężko było dostać), ukrywano je pod tynkiem. W tym celu w ścianie robiono specjalne wyżłobienia, podobnie jak na przewody elektryczne i zatynkowano je na stałe. Tak mogły one tam przetrwać nawet kilkanaście lat. Kiedyś nie zmieniano zbyt często aranżacji wnętrza, więc ten sposób nikomu nie przeszkadzał.

Prowizorki są najtrwalsze

Gdy ściana telewizyjna sąsiaduje z innym pokojem, kable można było przeprowadzić przez ścianę do drugiego pokoju. Tam na ogół ukrywano je w szafie, za regałem lub szafce. To też były domowe metody naszych rodziców rodem z PRL-u.

  Krzesło idealne: jak wybrać dopasowane do łazienki, toaletki i sypialni?

Maskowanie kabli za meblami

Bardzo popularne w czasach PRL-u regały modułowe, czyli zestaw elementów mebli w jednej stylizacji, złożonych razem, służyły do ukrycia niepotrzebnych kabli za nimi. Co się działo między ścianą a meblami, to nikt nie wiedział, ale tam był zazwyczaj mini magazyn również na inne rzeczy do przechowywania. Pomysł prosty i niedrogi.

Maskowanie kabli od telewizora - dlaczego robimy?

Kable od telewizora, tudzież od innych sprzętów elektronicznych lub elektrycznych do dekoracyjnych elementów wyposażenia wnętrz nie należą. Nic tak nie szpeci wnętrza, jak wiszące przewody od telewizora na ścianie. Zaburzają one estetykę wnętrza, przy okazji jak gdzieś się wiją po podłodze, to można się o nie potknąć.

Samo wnętrze wygląda, jak wykonane prowizorycznie i nic z klimatem oraz estetyka nie mają wspólnego. Dlatego od zarania dziejów, kiedy powstały i upowszechniły się pierwsze odbiorniki TV, to przewody od telewizorów ludzie starali się ukryć za firanką, meblami, w ścianie lub pod podłogą.